Космическата Tesla заплашва Марс
Ако се сблъска с Марс, колата Tesla Rodster, изстреляна в космоса от SpaceX, може да зарази планетата със рекордни количества земни бактерии, които да застрашат местния биологичен живот. За това предупреждават учени от американския университет "Пърдю".
В изявлението си учените напомнят, че НАСА разбира опасността от попадането на земни бактерии върху други планети и затова обработва и стерилизира всички свои космически кораби, изпратени до Луната или Марс. Червеният Roodster на Tesla обаче не е преминал подобна подготовка и рисковете, които носи са огромни.
"Насищането на бактерии в Tesla може да се счита за биозараза или резервно копие на живота на Земята", коментира Алина Алексенова, професор по аеронавтика и астронавтика в "Пърдю", която работи в лаборатория, специализирана в замразяването на бактерии и биологични материали.
"Ако на Марс има биологичен живот, то ние рискуваме да се смеси с бактерии от Земята", алармира и Джей Мелъш, професор по земни, атмосферни и планетарни науки в същата образователна институция.
"Дали земните организми няма да се окажат твърде адаптивни и да замърсят Червената планета толкова много, че да не можем никога повече да разберем каква е била първоначално биосферата й? Или пък въобще няма да успеят да се адаптират? Истината е, че не знаем", признава още Мелъш.
Учените напомнят, че екстремните температури, ниското налягане и нефилтрираната космическа радиация правят пространството неплодородна среда за живите организми, пише БГНЕС. Това обаче не винаги ги убива - някои бактерии остават "спящи" във вакуума на пространството и се събуждат отново, когато условията са подходящи за тях.
Именно на този принцип е технологията за сушене чрез замразяване, която се използва за дългосрочно съхранение на живи вирусни ваксини, бактерии и биофармацевтици.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Парламентът прие промени в Закона за държавния дълг
България |Израелската въздушна кампания се засилва в южен Ливан
Свят |Инфлацията в Аржентина се забави до 8-месечно дъно
Свят |SpaceX на Илон Мъск набира 75 млрд. долара преди най-голямото листване на борсата в света
Компании |Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Компании | Advertorial |Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Компании |Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
България |Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Мениджмънт |ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
Финанси |На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Гигантско дълбоководно гробище на китове е открито край бреговете на Австралия
Любопитно |Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Свят |Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Компании | Advertorial |ADVERTORIAL
Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Коментари
Няма въведени кометари.