Слънцето издава звуци, наподобяващи "пеене"
Слънцето излъчва ниски честоти, които биха звучали като музика или пеене, ако не беше космическият вакуум, пише сп. "Астронъми енд астрофизикс".
До този извод са стигнали учени от Института "Макс Планк" за изследване на Слънчевата система и университета на Гьотинген в Германия. Изследователите са проучили данни за 10 години, събрани от Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА, предава БТА.
Тези "музикални вибрации" възникват, когато Слънцето се върти около оста си. Тъй като то не е твърдо тяло, а се състои от газообразна плазма, скоростта на въртене е различна за различните му географски ширини.
Скоростта на въртене е най-голяма на екватора и се равнява на 25,34 земни дни, а най-малка е в близост до полюсите - почти 38 дни. Това неправилно въртене, наречено диференциално, кара различни области на Слънцето да резонират помежду си, излъчвайки колебания с нормална, предвидима скорост.
Преди повече от половин век учените откриват бързи трептения на Слънцето, подобни на "високи" ноти. Те се появяват циклично - приблизително на всеки пет минути.
Сега изследователите са идентифицирали "ниски музикални вибрации", свързани с цикли с продължителност 27 дни, което съответства приблизително на скоростта на въртене на Слънцето около оста му.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Свят |Румен Радев с благодарност от Тръмп за допускането на американски самолети в базата в "Безмер"
България |Неизвестно за известните: Дизайнер прави революция във висшата мода с кожи на зайци, катерици и къртици
Любопитно |45 000 пътници ще използват новите три станции на третата линия на софийското метро
България |Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Свят |На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
На днешната дата |Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
България |Все още ли намалявате цените, за да печелите клиенти? Дайте приоритет на доверието!
Маркетинг |Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
България |Автентичността и прозрачността не са едно и също
Техники за успех |Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Свят |Най-голямата евросделка от 4 г.: Основателят на Zara купи огромен бизнес център в Париж за 912 милиона долара
Компании |Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.