Започва строителството на най-големия телескоп в света

Започва строителството на най-големия телескоп в света

Чилийският президент Мишел Бачелет даде официално старт на строителството на най-големия телескоп в света.

С него ще бъдат изучавани екзопланети, които се намират отвъд Слънчевата система. Апаратът ще не нарича Европейски екстремално голям телескоп  (European Extremely Large Telescope, EELT) и ще бъде пуснат в действие към 2024 г. Ще бъде разположен в чилийската пустиня Атакама, разказва ТАСС.

Телескопът струва 1 млрд. евро. Оборудван е с 5 огледала. Диаметърът на най-голямото от тях е 39 метра и ще се състои от близо 800 шестоъгълни огледала с диаметър 1,4 метра. Площта на въртящия се купол на телескопа ще е почти колкото на футболно игрище – 86 метра в диаметър.

Проектът е финансиран от Европейската южна обсерватория (ESO), в която членуват 13 европейски страни, Бразилия и Чили.

В Атакама се намира и Атакамският голям радиотелескоп (ALMA). В астрономическата обсерватория Ла Силя, разположена на височина 2400 м над морското равнище, има общо 18 телескопа, половината от тях са построени със средства на Европейската южна обсерватория.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици
Данъчни реформи: Основателят на Revolut се премести от Великобритания в ОАЕ
Защо неподчинението е важно и как да го практикуваме?
Километрични опашки по бензиностациите и ограничения на покупките: Русия остава без гориво
Урсула фон дер Лайен: Русия иска да всее раздор в ЕС, трябва да отговорим с единство
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
От утре държавата ще глобява търговци за нарушения на Закона за въвеждане на еврото