Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|10 изчезващи професии
Промените в технологиите и състава на населението в развитите икономики водят до драматично намаляване на някои видове професии, дори до пълното им изчезване. Използвайки актуални данни на американското Бюро за трудова статистика, авторите на "Уолстрийт джърнъл" изследваха пазара на САЩ, който е един от най-развитите в света, и съставиха интересен списък. В него те изброяват 10-те професии, които изчезват с най-бързи темпове в момента. Класацията изглежда така:
10. Работници в петролни системи за изпомпване, оператори в рафинерии и измерители в петролния бизнес. Предвижда се спад в нуждата от подобни специалисти в Америка. Тези хора се занимават с управлението на машините и системите, които се използват за добиване и рафиниране на петрол. Средната им годишна заплата в САЩ в момента е малко над 60 хил. долара. Броят им ще се свие в идните години с минимум 14%.
9. Експерти в областта на настолната издателска система. Те използват софтуер за оформянето и подреждането на текстове за печат на вестници, книги и различни рекламни материали като брошури. Средната им годишна заплата е 36 хил. долара в САЩ. Изгледите за тази професия са мрачни, заради затъването на печатната индустрия.
8. Техници предпечатна подготовка и работници в областта на предпечата. Броят на тези професионалисти в Щатите до 2020 г. ще намалее с 15,9% до 42 800 души, предвижда „Уолстрийт джърнъл”.
7. Монтажисти и фабрични работници в заводи за производство и сглабяне на машинни и електрически части и елементи. Значителна част от тези професионалисти, около 16%, ще останат без работа в САЩ, заради прехвърлянето на този вид операции отвъд Океана и аутсорсинга.
6. Оператори на големи текстилни машини, шивачи. Този вид работници ще се свият с 21,8% в САЩ до 2020 г., заради нарастващото механизиране на процеса на шиенето на големи количества облекло и други текстилни продукти за обзавеждането, произвеждани във фабриките.
5. Конструктори на процесори от микрочипове. Тази позиция беше с най-бърз спад в търсенето в началото на 2012 г. Успехът на процесорите от чипове зависи от това колко са бързи и силни. Тези компоненти са разработвани все по-малки и компактни, за да изпращат данни по-бързо. Днешните процесорни чипове като Intel Core i процесорите работят със семикондуктори с размер от нанометри (една милионна от милиметъра), които перфектно могат да се съчетават от машини, но са твърде малки и деликатни за човешка интеракция по време на производството. Освен това прахът и другите частици, които носим по тялото си и по кожата си, могат да замърсят чипа и да нарушат повърхността на компонентите с микро размер по време на производството. Тази обстоятелства правят механичното производство по-подходящо.
4. Специалисти комуникационно оборудване. Повечето от тях в САЩ или работят в телекомуникациите като дават съвети на потребителите, или са телефонни номератори, които пренасочват обаждания. Американските статистици предвиждат, че първите ще намалеят до края на десетилетието в Щатите с 16,6%, а вторите – с 23,3%. Очаква се, че общият брой на операторите в страната ще намалее до малко над 36 хил. души.
3. Обущари и шивачи на кожени дрехи. Те ще намалеят в САЩ с 23%. Тази професия отчита стабилно, продължително свиване, защото в наши дни в развитите икономики и в държавите, където няма голяма група от населението с минимални доходи, която живее в бедност, хората предпочитат да си купуват нови кожени дрехи и обувки, вместо да кърпят старите.
2. Шивачки и оператори на шевни машини. Големите компании механизират тези свои процеси и все повече не се нуждаят от жени, които да правят декорацията в шиенето на продукти. Предвижда се, че през 2020 г. в Америка повече от една четвърт от тези работни места ще бъдат изчезнали. Сред професиите, в които има нужда от не повече от диплома за средно образование, никоя друга няма да изчезне с толкова бързи темпове.
1. Пощенски работници. За американците не е новина това, че почти всеки човек в пощенските служби на страната в момента е поставен в незавидно професионално положение. Много от тези позиции са заменяни с машини, за да се спестят пари от заплати. Смята се, че ще има спад от 48,5% в броя на работниците, които сортират писма, защото функциите им са автоматизирани. Освен това в САЩ до 2020 г. служителите в пощенските клонове и гишета ще намалеят с 48,2% заради спада в интереса към услугата с изпращането на т.нар. първокласна поща. Броят на пощальоните се очаква да намалее с 12%. Тези хора в Америка са правителствени служители и получават в момента сравнително нелошо възнаграждение, имайки предвид, че работата им не изисква завършено висше образование – над 53 хил. долара средна годишна работна заплата. Иначе тенденцията е, че хората все повече предпочитат да изпращат електронни писма. Частни фирми разнасят колетите.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.