10 професии на средната класа, които ще изчезнат до 2018 г.

10 професии на средната класа, които ще изчезнат до 2018 г.

Драматичният напредък на технологиите в някои страни увеличи почти двойно производителността на работник от 1970 г. насам. Индустрията с производство се разрасна в последните десетилетия заради напредъка на бизнеса с коли, уреди за домакинството, облекла, фармацевтични продукти и технологии, полезни за медицината. Компютрите с бързи процесори станаха повод за огромно търсене в целия свят

Това коментират американските автори в InvestingAnswers.com. Според тях в последните години фирмите в производството са станали по-устойчиви като в същото време са се свили като размер. Част от причините за това са аутсорсингът и чуждестранната конкуренция. Спрециално в САЩ се прогнозира, че към 2018 г. индустрията с фабричното производство ще намалее с 1,8 млн. работни места. В минното дело и в извличането на петрол и газ 104 хил. души по-малко ще бъдат необходими след 6 години. Ютилити компаниите ще се свият с 59 хил. работни места, предвижда Американската статистическа служба.

Авторите представят прогноза на 10-те професии, чиито кадри съставят средната класа и които според тях ще изчезнат до 2018 г. Ето какво включва списъкът:

    10. Механици, машинни инженери. Тези занаятчии с умения, специализирани в машиностроенето и производството на високо прецизни метални детайли, работят в индустрия, чието значение избледнява. Въпреки че намаляването им е с по-бавни темпове от това на много други професии, много от тях ще загубят работа на фона на яростната конкуренция от чуждестранните производители на метални части. Технологичният напредък в производството на CNC машини и високоскоростно оборудване увеличи продуктивността в този бранш и намали нуждата от хора. Вакантни работни места за тази професия ще продължат да съществуват, но за всяка такава позиция ще бъде необходима много тясна квалификация.

     9. Супервайзъри/ мениджъри производство и операции. Усъвършенстването на автоматиката, покачването на продуктивността и конкуренцията между Америка, Азия и Европа ще намалят търсенето им. Без да има наличен сбор от работници, няма да има нужда и от хора, които да следят и направляват работата им.

     8. Фермери, собственици на стопанства. Тази професия възниква във времената на бащите на Америка. Сред нейните представители са Томас Джеферсън и Андрю Джаксън. Интересът към нея обаче намалява с годините заради колосалните разходи по поддръжката на земделската земя, машините за обработка, посяването и фертизилизирането. Така фермесрството стана занаят, който могат да си позволят само наследствените земеделци и големите корпорации.

     7. Компютърни оператори. Въпреки модерното звучене на това название, тази работа все повече не съответства на съвременните нужди, смятат от InvestingAnswers. В дните, когато много големи корпорации имаха големи офис пространства, изпълнени с обемисти компютри и цели помещения със складирани тонове информация, компютърните оператори се занимаваха с това да правят тестове на машините, за да се уверят, че те работят правилно. Модерните компании обаче се насочват към по-малка компютърна база с ефективни програми. Смята се, че в следващите 6 до 7 години в Америка, където масово оперират такива компании, почти всеки пети човек, който се занимава с тази дейност, ще се преквалифицира.

    6. Работници по поддръжката на машини, които работят с хартия. Това са тези кадри, които се занимават с инсталирането, операциите и поправянето на машини като принтери и ксерокси. За съжаление на тези специалисти модернизацията придвижва обществата към все по-малка необходимост от хартия и все повече комуникации онлайн и електронна документация. Освен това все повече фирми адаптират зеления подход на работа и рециклират използваната от тях хартия.

     5. Компютърен предпрчат. Подобно на графичните дизайнери в печатните медии, тези специалисти се занимават с това да съчетават снимки и текст, за да правят брошури, книги, календари, нюзлетъри и видове вестници. Придобиването на тези умения и боравенето с голяма част от този вид софтуер обаче става все по-често изискване към повечето офис работници, затова се предполага, че търсенето на такива специалисти драматично ще намалее.

     4. Моделиери на конфекция. Във фабриките за облекло те се занимават с това да чертаят и конструират фабрични модели и планове. Напредъкът в технологията на текстилното производство обаче вече позволява по-малко работници да произвеждат повече от фабричните модели. Тази продуктивност убива нуждата от този вид специалност. Само в САЩ се очаква, че до 2018 г. тази индустрия ще се свие драстично, с 48%, заради вноса на чуждестранните производители на текстил.

     3. Специалисти по сондажите. Те се занимават с това да отчитат дали петролът и газът са изпомпвани от изворите правилно, като използват помпи или помощна екипировка. Два основни фактора обаче водят до бързото изчезване на тази кариера: 1.) Подобрения в управлението на доставките с повишено автоматично съхранение и системи за възвръщане увеличиха продуктивността на тези процеси и хората на място вече не са толкова необходими. 2.) Повечето страни по света внасят петрол.

     2. Служители, които сортират пощенските пратки. Те подготвят пристигащата, заминаваща поща в сложните системи за дистрибуция. В тази област модерницарията на съоръженията също напредва и ще намалява нуждата от такива работници в идващите години. Освен това самите фирми намаляват значението им, защото все повече редуцират пощенските си разноски и сортират предварително това, което искат да изпратят, преди да се обърнат към пощата.

     1. Конструктори на процесори от микрочипове. Тази позиция е с най-бърз спад в търсенето от всички изброени по-горе. Успехът на процесорите от чипове зависи от това колко са бързи и силни. Тези компоненти са разработвани все по-малки и компактни, за да изпращат данни по-бързо. Днешните процесорни чипове като Intel (Nasdaq: INTC) Core i процесорите работят със семикондуктори с размер от нанометри (една милионна от милиметъра), които перфектно могат да се съчетават от машини, но са твърде малки и деликатни за човешка интеракция по време на производството. Освен това прахът и другите частици, които носим по тялото си и по кожата си, могат да замърсят чипа и да нарушат повърхността на компонентите с микро размер по време на производството. Тази обстоятелства правят механичното производство по-подходящо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ