Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|1/4 от бъдещите доставки на „Южен поток” вече са договорени
„Над една четвърт от бъдещите доставки по газопровода „Южен поток” вече са договорени”, съобщи руският енергиен министър Александър Новак дни преди срещата на високо равнище Русия-ЕС, предаде БНР. На срещата Русия ще настоява газопроводът "Южен поток" да бъде изключен от приетия в ЕС трети енергиен пакет.
Русия ще настоява да подпише с Европейската комисия наднационално споразумение за трансграничните газопроводни системи, тъй като те преминават по териториите не само на страни от ЕС. Това би позволило на „Газпром” да бъде изключен от приетите наскоро правила, които предвиждат равен достъп до тръбопроводите на трети страни.
Според руския енергиен министър Александър Новак при функционирането на трансграничните инфраструктурни проекти, какъвто е „Южен поток”, трябва да се отчита не само общото европейско законодателство, но също така двустранните споразумения и конкретните договори между доставчици и консуматори.
„Потреблението на газ в Европа ще нараства, като Русия днес задоволява 34% от това търсене. Мислейки в перспектива до 2030-2050 година, днес ние полагаме основите на нашите стратегически отношения, за да осигурим енергийната сигурност на европейските страни”, посочи руският енергиен министър.
Първата копка на новия проект, в който участва и България, бе направена на 7 декември. Основните строителни дейности ще започнат през 2013 година след тръжните процедури за изграждането на участъка по дъното на Черно море. Морската част на „Южен поток” ще започне от руската компресорна станция „Русская” до бреговете на България. Строителството на участъка ще струва около 10 милиарда евро.
От България ще има четири сухопътни разклонения – към Сърбия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Унгария, Словения и Италия. Стойността на проекта ще бъде около 8,6 млрд. евро. Общата проектна мощност на „Южен поток” е 63 милиарда куб. метра. Очаква се газопроводът да бъде въведен в експлоатация до 31 декември 2015 г.
Договорът за „Южен поток” между България и Русия бе обвързан с едно много важно за българите споразумение - новият договор за доставка на природен газ между „Газпром” и „Булгаргаз”. Конкретните му параметри и най-вече въпросът за евентуална нова ценова отстъпка на доставките на синьо гориво не бяха ясни до последно. В крайна сметка след бурни преговори страната ни се договори да бъдат премахнати и тримата посредници, така че България да получава руски газ пряко.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.