50 бизнес ръководители продължават във втория етап на конкурса „Мениджър на годината 2012”.

50 бизнес ръководители продължават във втория етап на конкурса „Мениджър на годината 2012”.

Петдесет от кандидатствалите първоначално 54 висши мениджъри се класираха за втория етап на петото, юбилейно издание на конкурса „Мениджър на годината”, организиран от сп. „Мениджър”.

Номинираните за втори кръг бяха селектирани по прецизната методология на консултантска компания „Делойт България”, която по традиция от самото начало извършва подбора и класацията на участниците в единствения по рода си у нас конкурс, оценяващ най-добрите постижения в бизнес лидерството у нас.

Имената на класираните и компаниите, които управляват, подредени по азбучен ред, можете да прочетете тук.

Както знаете, по регламент надпреварата протича в три етапа като на стартовата права могат да се включат хора на най-високо управленско ниво – управители, изпълнителни директори, председатели на ръководните органи, представляващи водещите компании в България и отговорни за вземането на стратегически решения за тяхното функциониране и развитие. За да бъдат допуснати до участие, те обаче трябва да отговарят на три основни критерия:

- Да управляват средна или голяма компания според класификацията, дадена от ЕС – с 50 или повече служители и/или годишен оборот от дейността над 20 млн. лева;

- Да са мениджърш на висше управленско ниво в настоящата им фирма в продължение на поне две години;

- Да прекарват поне половината от работното си време през годината в България.

На 4 юли приключи първият етап, в който кандидатите потвърждават, че отговарят на условията чрез съответните документи. Така бяха подбрани участниците във втория кръг, а той продължава до септември. През този период номинираните трябва да предоставят допълнителна информация за финансовите показатели на ръководената от тях компания, както и за прилаганите от тях добри управленски практики, въз основа на която „Делойт България” ще излъчи и финалната десетка.

Оценката на финансовите показатели на компанията включва ръст на продажбите от основна дейност, доходност на инвестирания капитал, EBIDTA и др. Тя се базира и на сравнение с резултатите в бизнес сектора, в който оперират компаниите на мениджърите, кандидати в конкурса. Изчислява се на база на финансовите данни, получени от кандидата.

По втория показател се оценяват корпоративни управленски практики и практики при управление на човешките ресурси. Това са бизнес практиките, които повишават конкурентоспособността на всяка компания, като: водене на счетоводството по международните счетоводни стандарти, внедрена интегрирана информационна система, проучване на удовлетвореността и мотивацията на служителите.

Всеки от критериите за оценка носи точки и така в края на този етап се подреждат финалистите. В третия кръг от решаващо значение е оценката на личностните характеристики на лидерите от десетката, които са обособени в пет основни групи критерии: лидерство, предприемачество, стратегическа ориентация и аналитичност, управление на хора и управление на ресурси. Оценката по този критерий се прави чрез интервюта както с мениджъра, който участва в конкурса, така и с негови служители.

Отново се поставят точки и в края на този етап се определя мениджърът на годината. Резултатите на участниците се подреждат по точките от втория и третия етап. Постигналият най-висок бал е новият мениджър на годината.

Заключителната церемония и връчването на наградата на победителя по традиция ще бъде в края на октомври, когато списание „Мениджър” има рожден ден и навършва 14 години.

Желаем успех на всички участници, които продължават във втори кръг на конкурса!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ