BG икономисти: Светът изживява етап от кризата

BG икономисти: Светът изживява етап от кризата

Това, което се случва на борсите по цял свят не е сигнал за начало на нова криза, а продължение на тази от 2008 г., заяви един от водещите български икономисти Емил Хърсев по време на дискусия днес в „София прес” с участието на колегите му д-р Гарабед Минасян и Кольо Парамов.

„Имаме една продължаваща от 2008-а глобална криза, която минава през различни проявления: криза на балона на недвижимостите по света, най-вече в Съединените щати, световна финансова криза, световна икономическа криза, а в момента преживяваме отгласите от тази финансова криза във вида на криза на дълга. Това е един и същи процес", обясни Хърсев.

Той категорично заяви, че България няма да бъде засегната от сегашните сривове на фонодвите пазари. „Финансовите кризи се отразяват на хората с финанси, с капитал. На тези без капитал, самите те длъжници, няма как да им се отрази.. Като нямаш акции, няма как да ти се обезценят, като нямаш американски ценни книжа, и 30 процента да паднат, все тая", коментира той.

Според него изходите от глобалната финансова криза могат да бъдат два: „дефлационна политика - когато всички "стягаме коланите" и не се разпростираме "извън чергата". Това значи дефлация, ръст от 1-1,5 на сто годишно и излизане на нивото от 2008 г. чак след шест години. Другото решение е инфлационното - печатане на пари. Пазарът се пази едновременно и от двата варианта, защото се страхува от тях. По тази причина видяхме само в рамките на няколко дни рекордни спадове в цените на цените на нефта, на долара, на доходността по ценните книжа и рекордни скокове на цените на златото“, добави още той.

„Ние вече сме част от глобализирания свят и нищо, което става в света, както и обаче не всичко, което става, задължително трябва да ни удари.", коментира от своя страта проф. д-р на икономическите науки Гарабед Минасян.

Според него сегашните глобални финансово сътресения все пак ще имат някакви последици и за нас. „Напомпването на финансовата система с многомилиардни инжекции безусловно ще доведе до ускорен ръст на цените, което ще задейства инфлационни процеси. Световната инфлация ще се съпровожда от съществени структурни промени и далеч не е безразлично от коя страна ще останеш”, разясни Минасян.

От решаващо значение за поддържане на стабилна икономика според него е вътрешното макроикономическо управление. Българското правителство обаче не е добро в сметките, заяви експертът и подчерта, че поддържането на твърда финансова стабилност може да доведе до оскъпяване на местната валута и загуба на конкурентоспособност.

„Макар да е парадоксално, стремежът за поддържане на минимален бюджетен дефицит при допускане на значително по-висок бюджетен дефицит средно за ЕС може да се окаже губеща стратегия. Най-добрата стратегия за България е да се придържа към макроикономически управленски параметри, които гравитират към средните за Еврозоната, тоест да се придържаме към основната европейска група, а не да се стремим да избягаме напред, както и да не допускаме да изостанем в опашката.”, препоръча Минасян.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ