Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Пазарът на сливания и придобивания отстъпва, но не се предава
Към края на 2024 г. общият брой корпоративни сделки по сливания и придобивания (M&A) в световен мащаб е намалял с 6,7%. Това отразява общата макроикономическа и геополитическа несигурност през изминалата година, както и проблемите в икономиката на Китай. Въпреки това анализаторите отбелязват, че в редица отрасли сделките по M&A демонстрираха неочаквана устойчивост на негативните фактори, което през новата година може да стимулира растежа на останалата част от пазара.
Международната изследователска компания GlobalData изчисли, че през 2024 г. в света са били сключени общо 50 523 сделки по сливания и/или придобивания, включително сделки с участие на фондове за директни инвестиции и венчърфондове. Това е с 6,7% по-малко в сравнение с предходната година (54 141 сделки). Намаляването на активността на фона на общата макроикономическа и геополитическа нестабилност беше регистрирано във всички основни сегменти на пазара на M&A. Най-силно забавяне се наблюдава на пазара на венчър сделки (–17,2%). Сделките с участие на фондове за директни инвестиции са намалели с 2,1% спрямо 2023 г., а броят на сливанията и придобиванията между самите компании е намалял с едва 0,4%. Тези данни позволиха на анализаторите от GlobalData да заявят, че „въпреки общия спад, някои сегменти демонстрираха устойчивост към негативните фактори, разкривайки специфичната природа на световния пазар на корпоративни сделки“.
Спадът на активността на световния пазар на M&A беше наблюдаван през цялата изминала година, затова резултатите не бяха изненада. През първите десет месеца на 2024 г. броят на сделките намаля с над 10% в сравнение със същия период на предходната година. В парично изражение спадът възлиза на 4,1%. Тогава експертите обясниха забавянето на активността с проблемите в икономиката на Китай и геополитическата нестабилност в редица региони по света.
Общият обем на сделките през миналата година намаля най-много в Северна и Южна Америка (съответно с 10,6% и 15,2%).
В Европа спадът беше по-слабо изразен — 6,7%, докато в Близкия изток и Африка обемът на сделките намаля с 4,7%. Най-голяма устойчивост сред всички региони показа Азиатско-Тихоокеанският регион, където обемът на сделките по M&A през миналата година намаля само с 1,4%.
Сред страните, в които през миналата година беше отчетено най-съществено намаление на обемите на сделки по сливания и придобивания, анализаторите от GlobalData споменават Китай (–20,8%), Канада (–15,3%), Франция (–17,9%), Испания (–13%) и САЩ (–10%). В същото време в страни като Индия (+13,7%), Япония (+30,2%), Австралия (+6,7%) и Южна Корея (+8,2%) беше отчетен забележим ръст.
Водещият анализатор от GlobalData, Ауороджоти Бозе, отбелязва, че „въпреки общото намаление на деловата активност на пазара на M&A през миналата година, ситуацията остава много разнообразна, като някои региони и сегменти на пазара демонстрираха добра динамика“. Сега експертите се надяват, че тези региони и сегменти могат да се превърнат в двигатели на възстановяването на целия пазар на M&A през настъпилата 2025 г. Освен това, много икономисти смятат, че встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп ще оживи корпоративната активност в страната, а започналият цикъл на понижаване на основните лихвени проценти от водещите централни банки в света ще доведе до приток на нови средства на пазарите, което може да стимулира активността на компаниите и инвеститорите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.