Да разбием мита

Да разбием мита

Слънчевите централи са „зелени“ и могат да работят при облачно време, обяснява Георги Спасов, управител и съучредител на CLS Solar Services*. Той е магистър по право. В бизнеса със зелена енергия е от 2013 г.

- Каква технология използвате при производството на фотоволтаични централи? Кои са суровините и компонентите, на които разчитате, и кой е основният им източник?

- Изграждането на един соларен парк може да се раздели условно на три етапа – проектиране, доставка на неговите компоненти и изграждане. През последните години българските компании (не визирам само нашата) се утвърдиха като едни от най-добрите в света в последния етап – физическото строителство на фотоволтаични централи. Основният компонент на една централа са соларните модули. 99% от тях се произвеждат в Китай. Колко зависим е секторът от китайската промишленост, си пролича преди 2–3 години, когато заради ковид кризата изключително се затрудни вносът на соларни панели, а в един период цената им се увеличи почти двойно. Други основни компоненти са инверторите, окабеляването и металната конструкция. Инверторите отново се внасят предимно от Китай. За кабелите и конструкцията има по-широк избор от доставчици, като дори вече има и български фирми, които ги предлагат с конкурентни цени и качество.

- Какъв е интересът към подобни решения през последните години и как той се променя във времето?

- Интересът за инвестиции в нашия сектор се увеличава изключително много в последните години. От една страна, това е продиктувано от стремежа на развитите страни да намалят въглеродните емисии. Друг основен фактор е опитът да се ограничи влиянието на страните износителки на невъзобновяеми енергийни източници. 

- Каква е първоначалната инвестиция, която трябва представител на малкия бизнес например да направи за подобна фотоволтаична система? В рамките на какъв срок може да се очаква тя да бъде възвърната?

- Първоначалната инвестиция зависи изцяло от желаната инсталирана мощност. Високите цени на електроенергията в последно време накараха много хора да виждат в соларните паркове златни мини и дъжд от пари. В пика на енергийната криза някои хора правеха сметки, че една потенциална инвестиция ще им бъде възвърната за 2–3 години, и сега са разочаровани. При нормални условия инвестицията би ви се възвърнала за срок от 7–8 години, което ви дава доста дълъг период (12–15 г.) за натрупване на печалба от нея. 

- Колко време отнема пускането в експлоатация на една фотоволтаична система? Вие работите в над 20 страни от цял свят, има ли разлики в това отношение между България и останалите държави?

- За малки системи и за такива за лично ползване пускането в експлоатация отнема няколко месеца. За големите централи процедурата е по-тежка. Електропреносната мрежа в България се нуждае от сериозни инфраструктурни инвестиции, за да може този процес да се олекоти. Този проблем съществува не само у нас, но и в почти всички европейски държави, дори най-развитите като Германия, Франция, Холандия. 

- Какви допълнителни инвестиции са необходими във времето за поддържане на работата на централата?

- Разходите за поддръжка на фотоволтаичните централи са малки. Най-добрите производители на панели дават гаранция на продукта си между 25 и 30 години. Тъй като в огромната си част те нямат подвижни части (изключвам „тракер“ системите), няма износване. Единствената част, която трябва да се смени след 8–10 години, са инверторите. От поддръжка се нуждаят и кабелите. Хубаво е при силна запрашеност панелите да се почистват, защото това намалява производителността им. 

- Какво се случва с панелите след края на експлоатацията им?

- Това е добър въпрос. Фотоволтаичната централа има експлоатационен период до 30 години, а технологията е сравнително нова. Очаква се сериозно да се сблъскаме с проблема с рециклирането на соларни панели около 2030 г., когато ще започне да приключва животът на първите големи проекти. Вече има изобретена система за рециклиране на модули от силициев кристал (90% от модулите на пазара са такива), но тя все още е скъпа и нискоефективна. Надявам се, че докато реално се сблъскаме с проблема, ще имаме и подходяща технология за разрешаването му. 

- Кои са най-честите митове, които сте чували и оборвали по отношение на енергията от фотоволтаични системи?

- Основният мит, с който се сблъсквам, е, че слънчевата енергия не е зелена заради въглеродния отпечатък при индустриалното производство на панелите. В ранните етапи от развитието на технологията за производство на панели замърсяването на околната среда беше доста високо. През последните години производственият процес стана доста по-устойчив. Много от основните производители възприеха и въведоха по-високи екологични практики. Слънчевите централи са източници на 100% чиста електроенергия, без да отделят вредни газове при производството ѝ За разлика от водноелектрическите централи не оказват негативно влияние върху естествения хабитат на животински видове. Освен това не носят никакъв риск от замърсяване след аварии (АЕЦ). Друг мит е, че фотоволтаичните централи не произвеждат електроенергия при облачно време. Истина е, че високата слънчева радиация повишава производителността, но модерните соларни панели произвеждат значително количество електроенергия дори при дифузна светлина.

CLS SOLAR SERVICES е българска компания, основана през 2015 г. и специализирана в изграждането на фотоволтаични централи. Досега е изградила над 1,5 гигавата мощности на територията на три континента – Европа, Азия и Африка. Фирмата разполага с повече от 200 висококвалифицирани специалисти с богат опит и умения в проектирането, изграждането и поддръжката на соларни паркове.

Борис Вълчинов. Материалът е публикуван в бр.9/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ