Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Ефектът на Тръмп върху сектора на чистите технологии задълбочава тревогите в Европа
Европейските компании, фокусирани върху чистата енергия, изоставят плановете си за разширяване, подготвят се за по-ниски продажби и виждат заплаха за финансирането на проекти в САЩ на фона на потенциалния ефект върху сектора от изборна победа на Доналд Тръмп през ноември.
Тръмп определи политиките на президента Джо Байдън за борба с изменението на климата като „нова зелена измама“ и се очаква да се опита да отмени голяма част от работата на администрацията на демократа, включително Закона за намаляване на инфлацията (IRA), който предлага данъчни облекчения и субсидии за американски и чуждестранни компании, които инвестират в устойчива енергия.
Законът, приет през 2022 г., подейства като стимул за европейските компании от сектора да разширят или установят присъствието си в САЩ, но сега сянката на второто президентство на Тръмп ги кара да подхождат предпазливо, пишат Кристоф Щайц и Грета Розен Фондан за Ройтерс.
„С Доналд Тръмп, който А) е много опортюнистичен, Б) е много полемичен и В) е доста непредсказуем, трябва да се запитате дали има смисъл да правите такъв залог“, коментира Петер Рьоснер, главен изпълнителен директор на базираната в Люксембург фирма за водород H2Apex.
Според IRA компанията можеше да построи завод за производство на резервоари за водород в Съединените щати за около една трета от разходите от 15 милиона долара. През февруари обаче Рьоснер реши да отмени плана поради опасения, че Тръмп може да бъде преизбран, въпреки че компанията вече е провела първоначални разговори с потенциални клиенти.
Пазарните залози, че Тръмп ще си върне Белия дом през ноември, се засилиха този месец, след като той стана обект на опит за убийство по време на предизборен митинг и дни по-късно си осигури номинация на Републиканската партия за президентските избори през ноември.
Последните социологически проучвания показват намаляваща разлика между Тръмп и Камала Харис, вероятният кандидат на демократите със сходни възгледи за климата като тези на Байдън. И все пак коментарите на Рьоснер отразяват безпокойството сред европейските фирми за чисти технологии за това какво може да означава втория мандат на Тръмп и как те се опитват да се подготвят за подобен сценарий.
Компанията за енергийни данни и анализи Wood Mackenzie смята, че ново президентство на Тръмп изложи на риск инвестиции в нисковъглеродна енергия от 1 трлн. долара до 2050 г.
Консултантската компания Roland Berger пък изрази мнение, че докато макар отменяне на IRA да е малко вероятно, администрацията на Тръмп може да застраши стимулите за електрически превозни средства, зареждане на EV, слънчева енергия и енергийна ефективност.
Германската соларна фирма SMA Solar издаде предупреждение за печалба миналия месец, цитирайки възможна смяна на правителството в Съединените щати, вторият по големина пазар за слънчева енергия в света след Китай, като един от рисковите фактори.
„Главоболия в заседателната зала“
Въпреки че засега SMA не се отказва от плановете си за разширяване, компанията каза пред Ройтерс на 4 юли, че „неясният резултат от президентските избори в САЩ в момента води до известно нежелание да се инвестира във възобновяема енергия на местно ниво“.
Това колебание е отразено в представянето на акциите на компаниите за чисти технологии, като индексът RENIXX , който проследява 30-те най-големи фирми за възобновяема енергия в света, се представя по-зле от глобални акции след опита за убийство на Тръмп.
Orsted , най-големият разработчик на офшорни вятърни паркове в света, беше особено силно засегнат, след като през май Тръмп каза, че ще се насочи към сектора в първия си ден на поста, ако бъде преизбран.
Някои компании за възобновяема енергия изглежда не се обезсърчават от несигурността.
Миналият месец германският производител на вятърни турбини Nordex заяви, че ще възобнови производството във завод в Айова, като подчерта, че САЩ ще останат важен и достатъчно голям пазар в бъдеще „независимо от политическите разработки“.
Други компании обаче съобщават за забавяния, тъй като потенциални партньори, от които се очаква да съфинансират проекти, не изпълняват ангажиментите си.
Водородната компания Thyssenkrupp Nucera говори за забавяне на окончателните инвестиционни решения, отнасящи се до проекти в САЩ – фактор, който доведе до намаляване на перспективите в нейното звено за електролиза на алкална вода по-рано тази година.
Компанията каза, че въпреки че продължава да се фокусира върху САЩ, е жизненоважно как ще изглежда програмата на IRA след изборите.
Норвежкият ѝ konkurent Nel заяви, че все още не е взел окончателно инвестиционно решение за планирано производствено съоръжение в Мичиган, което зависи от търсенето на неговите продукти на пазара в САЩ.
Несигурността относно резултатите от изборите в САЩ и тяхното въздействие започва да засяга индустрии извън сектора на чистите технологии. Германската фирма за машини Trumpf отчете по-рано този месец спад от 12% в продажбите в САЩ за фискалната си година 2023/24, посочвайки „геополитическата несигурност“, като фактор, който е накарал индустриалните клиенти да бъдат предпазливи.
Тази нарастваща сложност може да създаде „аналитична парализа“, когато става въпрос за инвестиционни решения, каза Маркъс Берет, глобален управляващ директор в Roland Berger.
„В резултат на това главоболието в заседателната зала се увеличиха значително".
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.