ЕС ще отговори на митата на Тръмп

Икономика

Европейската комисия заяви, че ще отговори с "един удар" на съобщението на президента на САЩ Доналд Тръмп за въвеждане на автомобилни и реципрочни мита по-късно днес.

„Ще има два [отговора]. Ще има първи отговор на митата за стомана и алуминий от САЩ и втори отговор, който обединява всичко останало“, заяви Олоф Гил, говорител на Комисията по въпросите на търговията.

„Първият преминава през вътрешния процес ... А вторият, както споменах, ще бъде издаден след очакваните съобщения от Вашингтон по-късно днес“.

Тръмп трябва да обяви тарифите си, които той определи като „Ден на освобождението на САЩ“, в 16:00 ч. във Вашингтон, окръг Колумбия, което е 22:00 ч. в Брюксел, съобщава Politico.

Въпреки че подробностите остават бегли, Брюксел очаква Тръмп да обяви мита до 20-25% върху целия износ на ЕС за САЩ - ниво на протекционизъм, невиждано от Голямата депресия през 30-те години на миналия век, което заплашва да наруши световната търговия, да засегне икономическото производство в търговските партньори на Америка и да повиши цената на стоките за американските потребители.

В консултация с държавите - членки на ЕС, и предприятията Комисията финализира два списъка с контрамерки, които ще бъдат на обща стойност 26 млрд. евро в отговор на митата на Тръмп върху стоманата и алуминия.

Според двама дипломати на ЕС комисарят по въпросите на търговията Марош Шефчович ще се срещне в петък на обяд с посланиците на ЕС, за да планира следващите стъпки преди срещата на министрите на търговията на блока в Люксембург следващия понеделник.

Едва миналата седмица Тръмп обяви, че ще наложи 25-процентни мита върху автомобилите, произведени в чужбина. Тези тарифи също влизат в сила в сряда.

Жил отказа да даде повече подробности за времето на реакцията на ЕС, като подчерта, че тя ще дойде в „подходящ момент“. Той също така заяви, че засега няма план Шефчович да посети Вашингтон, за да се опита да постигне споразумение с администрацията на Тръмп. Миналата седмица Шефчович си тръгна с празни ръце от шестчасова среща с високопоставени търговски служители на САЩ.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
На днешната дата, 3 август. Рождениците днес
Зеленски: Светът трябва да даде истински отговор на руския терор
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
ИИ заплашва да отнеме любимото евтино място на следващия ви полет
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама