Как един от най-големите доставчици на автомобили в света се подготвя за митата на Тръмп

Как един от най-големите доставчици на автомобили в света се подготвя за митата на Тръмп

Разхождайки се през завод в Мичиган покрай въртящи се роботизирани ръце, Суами Котагири, главен изпълнителен директор на базирания в Канада автомобилен доставчик Magna, размишлява върху това как се опитва да „контролира неконтролируемото“ в разгара на разтърсващите индустрията тарифи.

„Имахме поредица от събития с черен лебед. Нашата индустрия наистина просперира със сигурност, ритъм и стабилност. И това е, което липсва през последните четири години“, каза Котагири. 

Големината и обширността на съоръжението на Magna в Мичиган подчертава ролята му на ключов елемент в сложната глобална верига за доставки на автомобили, пише Ройтерс. Компанията има 59 съоръжения в Съединените щати, 50 в Канада и други 33 в Мексико, част от наследството на Северноамериканското споразумение за свободна търговия от 1990 г., което създаде силно преплетена система за изпращане на части от една страна - и след това обратно - за производство на автомобили на някои от най-големите пазари в света.

Но Котагири и други лидери на автомобилни компании сега са изправени пред преобърната индустрия. 25-те процента тарифи на президента Доналд Тръмп върху вноса на чуждестранни автомобили, обявени в края на март, се очаква да повишат потребителските цени, да намалят търсенето и да засегнат растежа на работните места.

Magna, с повече от 170 000 служители в 28 държави, превъзхожда повечето от големите си клиенти, включително компании като Ford, General Motors и Toyota.

Говорейки само часове преди Тръмп да призове за митата от 25%, Котагири каза, че няма „лесен начин да се поеме това“, като каза, че голяма част от разходите ще бъдат прехвърлени на потребителите. Налозите на Тръмп се очаква да добавят хиляди долари в разходите за превозно средство и милиарди за автомобилните производители и доставчиците, казват анализатори.

„Гъвкавостта е ключова“

Magna вече се справи със синдикалните стачки, недостига на полупроводници и по-ниското от очакваното търсене на електромобили. По отношение на тарифите Котагири каза, че Magna се опитва да бъде възможно най-гъвкава, включително в своето съоръжение за EV конструкции в Сейнт Клер, Мичиган, където изработва кутии за батерии за превозни средства като Hummer и Silverado EV на GM.

Ако е необходимо, доставчикът може да препрограмира тези люлеещи се роботизирани ръце за сглобяване на рамки или люлки на двигателя. Светът се промени. Гъвкавостта е ключова. Трябва да имаме отпечатък, капацитет и опит, за да помогнем, каза Котагири.

Но успехът му може да зависи и от по-малките доставчици, които вероятно са дори още по-засегнати.

„Ако говорите с малки и средни доставчици, които поддържат, като Magna, искам да кажа, говорете за паника“, каза Лори Харбър, чийто екип се фокусира върху автомобилните доставчици в консултантската фирма Wipfli.  „Разходите им се повишиха толкова много, а приходите все още са толкова ниски“, каза тя, добавяйки че това „оказва натиск върху жизнеспособността им като бизнес“.

Огромни компании като Magna също трябва да проследят къде пристигат техните продукти и колко пъти преминават границите. Някои доставчици изненадващо нямат пълна видимост за това, каза Харбър.

Възможно е да има повече търсене за бизнеса на Magna в САЩ, тъй като производителите на автомобили разширяват производството си в Щатите, за да избегнат митата.

Миналия месец Hyundai обяви инвестиция от 21 милиарда долара в Съединените щати, а доставчикът Lear каза, че също може да се разшири. 

От друга страна, S&P Global Mobility изчислява, че нарастващата цена на автомобилите може да подкопае продажбите в САЩ, намалявайки годишните доставки на автомобили с повече от 1 милион от сегашните 16 милиона.

За нов растеж Magna гледа в същата посока като много други - Китай, най-големият автомобилен пазар в света. Бизнесът на Magna в Китай представлява 13% от общите приходи на компанията, където има 69 производствени съоръжения, в които работят повече от 30 000 души

Когато китайският бизнес „започне да мисли или за износ, или за идване в Европа или други части на света, ние вярваме, че имаме мястото на масата“, каза Котагири. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ