Гана е загубила 160 000 тона какао заради контрабанда

Гана е загубила 160 000 тона какао заради контрабанда

Гана е загубила повече от една трета от произведеното си какао за 2023/24 г. заради контрабанда, тъй като ниските местни цени и забавянията на плащанията карат някои фермери да продават продукцията си на все по-усъвършенствани канали за трафик. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на висш служител от секторния регулатор на страната "Кокобод" (Cocobod).

Лошите реколти в Гана и Кот д'Ивоар, двете най-големи производителки на какао в света, тласнаха пазарите към четиригодишен дефицит на доставките, повишавайки световните цени на какаото и шоколада тази година.

Какаото обаче се продава повече в Кот д'Ивоар и Того, отколкото в Гана поради по-стабилния централноафрикански франк и по-слабо регулирания сектор.

Гана е произвела 429 323 метрични тона какао до края на юни от началото на сезона през септември, по-малко от 55 на сто от средното за този период спрямо предходните сезони. Така продукцията за 2023/24 г. е напът да отбележи най-големия спад за повече от две десетилетия.

Чарлз Аменягло, директор на специалните служби в "Кокобод", който ръководи работната група за борба с контрабандата на регулатора, казва, че загубите от контрабанда са се увеличили повече от три пъти през 2023/24 г.

"Консервативно ще кажа, че сме загубили 160 000 тона", посочва той, добавяйки че работната група също е прихванала около 250 тона спрямо 17 тона през 2022/23 г. 

"Данните са тревожни", каза Абубакар Омае, генерален секретар на Асоциацията на производителите на какао и кафе в Гана. Въпреки че повече от 10 души бяха осъдени на между три месеца и 10 години затвор за контрабанда тази година, Аменягло каза, че армията на Гана скоро ще бъде изпратена да се справи с контрабандистите.

Контрабандните мрежи, които предлагат на фермерите по-високи цени, започнаха да се налагат през 2022 г., когато Гана беше в разгара на икономическа и валутна криза.

По думите на Аменягло значителни количества какао преминават в Того, Буркина Фасо и дори Мали.

"Виждали сме какао в самосвали, покрити с каменни стърготини, и във варели, маскирани като палмово масло. Виждали сме понтонни лодки, превозващи какао (...), но шокиращото е, когато видяхме цистерна с гориво, натоварена с какао", разказва той.

Cocobod не е успял да плати навреме зърната през сезона поради проблеми със синдикирания заем, който използва за финансиране на покупките.

"Това ни връща към въпроса с парите... Ако сме ликвидни и активни на терен, контрабандата може да бъде ограничена", коментира Самуел Адимадо, президент на групата на купувачите на какао в Гана.

Страната откри сезон 2024/25 по-рано от обичайното, с нов модел на финансиране и 45% увеличение на изходната цена. Фермерите се надяват, че промените ще помогнат за обезсърчаване на контрабандата, въпреки че се опасяват, че отслабването на валутата ще подкопае покачването на цените.

"Инвестирахме много, за да увеличим производството на какао в Гана, а не за процъфтяване на какаовите сектори в Того или Кот д'Ивоар", казва Аменягло.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ