Гарантирай соларния си добив

Гарантирай соларния си добив

Гарантирай соларния си добив

REIB застрахова прогнозното производство в най-горещата инвестиционна сфера у нас

Над 10 млрд. евро. На толкова възлизат инвестициите, които частни компании официално са заявили да направят в сектора на възобновяемите енергийни източници в България. Високата цена на електроенергията, която се повиши в пъти от август миналата година, и изгодната стойност на соларните панели правят вложението изключително привлекателно.

Според министъра на енергетиката Александър Николов към април 2022 г. има заявени за присъединяване общо 18 500 мегавата ВЕИ мощности. Само за последните два месеца новите заявления са за над 3 хил. мегавата. Мащабите са огромни – за сравнение към момента у нас има инсталирани общо 1100 мегавата соларни и около 700 мегавата вятърни централи.

Инвестицията за инсталирането на соларни централи е около 650 хил. евро на мегават. И възвръщаемостта на тази инвестиция е изцяло на пазарен принцип, защото слънчевата и вятърната енергия вече не се субсидира с държавни средства – няма нужда. При настоящите цени на електроенергията, надхвърляща на моменти 300 евро на мегаватчас, и при особеностите на климата в България тази инвестиция може да се изплати в рамките на 2–3 години. Стига да не възникнат неочаквани рискове като например недостатъчен брой слънчеви дни или проблем с оборудването. Но за изолирането на такива рискове застрахователният бранш у нас е разработил конкретни продукти.

Сигурност за бизнеса

„Преди изграждането на всеки соларен проект се изготвя софтуерна симулация за очакваното производство на електроенергия в kWh. Тя взема предвид локацията, оборудването, вида конструкция, ъгъла на поставяне на модулите и съставя прогноза на базата, на която инвеститорът изгражда своя бизнес план за очаквани доходи през годините. Нашата компания единствена на пазара предлага застрахователен продукт, който гарантира въпросния прогнозен добив. В допълнение предлагаме и покритие на Загуба на доход. Забележете – говорим не за печалба, а за приходи“, коментира Делян Илиев, управител на застрахователния брокер REIB (Renewable Energy Insurance Broker). Дружеството вече над 11 години предлага на пазарите в Европа и Америка застраховки, тясно насочени към динамичния сектор на възобновяемите източници. „По този начин инвеститорите имат по-голяма сигурност в паричните потоци, а банките са по-уверени и защитени при финансирането на всеки соларен проект“, добавя той.

„Трябва да призная, че до преди 2–3 години наши клиенти в България бяха предимно чуждестранни инвестиционни фондове, които имат ВЕИ централи не само у нас, но и в цяла Европа, Азия и САЩ. Това е и причината да регистрираме дружество в Ню Йорк преди пет години. Но сега очаквам все повече български компании да се възползват от нашите услуги, за да гарантират инвестициите си във фотоволтаични електроцентрали“, прогнозира Илиев.

Продуктът, който гарантира добива на соларни централи, няма аналог у нас и е разработен за пазара на Централна и Източна Европа от REIB. Рискът пък се покрива от люксембургската застрахователна компания. „Колонад Иншурънс Ес Ей“. Застрахователят е единственият у нас с рейтинг А-, издаден от A. M. Best, основана през 1899 г. американска рейтингова и одиторска компания, специализирана в областта на застраховането.

Нови проекти с нови срокове

Междувременно управляваната от Илиев компания води активни преговори с водещите търговски банки за тясно сътрудничество при реализирането на нови такива централи у нас. „Вече застраховахме една от най-големите соларни инсталации у нас, която е 65 MWp и е на български инвеститор. Преди това застраховахме и най-големия фотоволтаичен проект в Румъния, който е с капацитет от 154 MWp. Очакваме в най-скоро време подобни по мащаб соларни паркове да бъдат реализирани и в България“, добавя Илиев. Достъпът до финансиране вече не е проблем, тъй като банките са отворени към подобни проекти и имат интерес да отговорят на високото търсене на пазара. Особено като се имат предвид предстоящите изисквания на Европейската комисия за въглеродна неутралност на предприятията и проявяващото се вече желание на някои от тях да закупуват единствено зелена енергия за нуждите си.

В момента сроковете, в които се реализират ВЕИ проектите у нас, не отговарят на желанието на инвеститорите. „Проблемът е в тромавата ни администрация, комбинирана с големия интерес от страна на инвеститорите“, обяснява Илиев. Затова той смята, че новите присъединени мощности през 2022 г. у нас няма да минат 500 MWp.

Очакванията на Илиев обаче са, че през 2023 г. в България ще станем свидетели на значително ускоряване на процеса по присъединяване на нови ВЕИ централи. Той възлага надежди както на облекчаване на административните пречки пред инвеститорите, така и на промяна на законодателството относно възможността за добавяне на системи за съхранение на електроенергия към ВЕИ проектите в страната ни.

Николай Нейчев. Текстът е публикуван в бр. 5/2022 на сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ