Goldman Sachs: Страните от Източна Европа ги очаква бурно възстановяване от кризата

Goldman Sachs: Страните от Източна Европа ги очаква бурно възстановяване от кризата

Краят на кризата наближава. Според анализатори на Goldman Sachs втората половина на 2013 г. ще бъде преломният момент, когато световната икономика ще навлезе в период на възстановяване, който през 2014 г. плавно ще премине във фаза на активен растеж. Сред тези, които ще успеят да преодолеят напълно кризата, ще бъдат страните от Източна Европа. Увеличаването на растежа на техния износ ще им помогне да наберат висока скорост.

Растежът на региона CEEMEA, включващ Източна и Централна Европа, Близкия Изток и Африка, рязко се забави през тази година до 2,7% срещу 4,8% през миналата година. Но с това мъките на развиващите се икономики може да приключат, а през следващите две години ги очаква период на бурно възстановяване, смятат анализаторите на Goldman Sachs, цитирани от БГНЕС.

Подобряването на външната конюнктура ще повиши търсенето на техните експортни стоки и ще осигури приток на инвестиции. Тези фактори ще позволят на Чехия и Унгария най-накрая да изплуват от рецесията, а на Русия да ускори своя икономически растеж до 4,7%.

Характерна черта за много страни от региона CEEMEA през тази година беше смекчаването на паричната политика през второто полугодие. Към тази мярка прибегнаха централните банки на Чехия, Унгария, Полша и Турция - там показателите, характеризиращи състоянието на търсенето, бяха изключително ниски. Политиката разхлабиха и банките на Израел и Южна Африка, макар там ситуацията да беше по-добра, отколкото в Европа.

А Русия не вървеше в крак с модата - руската Централна банка направи точно обратното. Тя повиши лихвите, опитвайки се да обуздае инфлацията на фона на добрите показатели за икономически растеж.

В началото на следващата година два фактора ще окажат сериозно влияние върху състоянието на световната икономика - бюджетните проблеми на САЩ и слабата икономика на еврозоната. Но през второто полугодие нещата ще тръгнат в добра посока благодарение на възстановяването на американската икономика и добрите показатели на развиващите се страни, ще има подобрение и в еврозоната. Ситуацията в света ще продължи да се подобрява и през 2014 г., прогнозират от Goldman Sachs.

Втората половина на 2013 - начало на излизане от кризата

Регионът CEEMEA ще последва общата за света тенденция: през 2013-2014 г. растежът там ще се ускори до 3,1-4,1%.

Най-силно ще се подобри положението в Унгария и Чехия - те ще излязат от рецесията. Още един лидер по икономически растеж ще стане Турция, която през следващите две години ще расте средно с 4,5%.

Чехия, Унгария и Полша ще спечелят от възстановяването на еврозоната и преди всичко на Германия. Тези страни имат много свободни мощности, затова ще могат бързо да реагират на увеличаващото се търсене.

Все пак трябва да признаем, че вътрешното търсене няма да окаже почти никакво влияние на тяхното възстановяване: страните, както и преди, ще правят икономии на бюджетни средства, а доверието в бизнеса ще се подобрява, но бавно.

Точно обратната ситуация ще се наблюдава в Турция, където главен двигател на икономическия растеж ще бъде вътрешното търсене и значителното подобряване на финансовите условия - домакинствата много по-лесно ще теглят кредити.

Що се отнася до руската икономика, нейният основен двигател - потреблението - ще се забави в краткосрочна перспектива заради ожесточаването на бюджетната политика и съкращаването на бюджетните разходи. Но през 2014 г., на фона на подобряването на ситуацията в световната икономика и възстановяването на търсенето в Китай, ще започнат да растат инвестициите и износа, които ще ускорят руската икономика до 4,7%.

А Украйна ще бъде изпратена в рецесия през 2013 г. заради вътрешните рискове - натискът върху гривната вече принуди украинската ЦБ да прибегне до безпрецедентно ожесточаване на монетарната политика. Проблемът с националната валута ще продължи и през следващата година и няма да позволи на страната да се възстанови. Украйна ще регистрира икономически ръст едва през 2014 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ