Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Индонезия отказa оферта на Apple за инвестиция от 1 млрд. долара, за да вдигне забраната за продажба на iPhone 16
Индонезия запази забраната за продажба на iPhone16 на Apple Inc., заявявайки, че планът на компанията за инвестиция от 1 млрд. долара, който включва изграждането на фабрика за AirTag, е недостатъчен, за да отговори на местните инвестиционни изисквания, предаде Блумбърг.
Правилата за вътрешно съдържание изискват Apple да произвежда част от своите смартфони или компоненти в страната, докато AirTag е само аксесоар, каза министърът на индустрията Агус Гумиванг Картасасмита на брифинг в сряда.
„Към този следобед правителството няма основание за издаване на сертификати за местно съдържание“, от които Apple се нуждае, за да продаде своето водещо устройство в Индонезия, каза той. „Apple трябва да преговаря с нас, за да можем да издадем сертификат.“
Индонезия блокира продажбите на iPhone 16 през октомври, част от стратегия за убеждаване на американската технологична компания да инвестира повече в най-голямата икономика в Югоизточна Азия. Забавянето на възобновяването на продажбите лишава Apple от приходи от обещаващ растящ пазар от около 280 милиона потребители.
Според Картасасмита Apple може да бъде санкционирана за продължаващото си неспазване на местните инвестиционни правила, въпреки че това ще бъде последната мярка на правителството. „Ще търсим други начини или опции“, коментира той, като добави, че правителството вече е изпратило контрапредложение до Apple.
Представител на Apple в Индонезия е отказал коментар пред Блумбърг.
Решението бележи неочакван обрат само часове, след като министърът на инвестициите Росан Рослани каза пред репортери във вторник вечерта, че Индонезия е одобрила плана на Apple да създаде съоръжение за AirTag. Изискванията за вътрешното съдържание са от компетентността на министъра на индустрията.
Apple предложи да построи фабрика до началото на 2026 г. и да започне производството на AirTags – устройство, което позволява на потребителите да проследяват своя багаж, домашни любимци или други вещи, според Рослани. Ръководителите на компанията са в Джакарта, за да преговарят с правителството относно инвестиционното предложение.
Конкурентни производители на телефони като Samsung и Xiaomi Corp. създадоха фабрики в Индонезия, за да се съобразят с местните разпоредби за съдържание, въведени през 2017 г. Други начини за стимулиране на местното съдържание включват снабдяване с материали, наемане на работници, разработване на приложения и инвестиране в академии за разработчици в страната.
„Няма краен срок за спазване“, каза Картасасмита. „Ако Apple иска да продава iPhone 16 и особено ако планират да пусне iPhone 17 в страната, решението зависи изцяло от тях.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.