Китайските износители опитват да изпреварят крайния срок за следващите големи мита на Тръмп

Китайските износители опитват да изпреварят крайния срок за следващите големи мита на Тръмп

Китайският износ възвърна инерцията си през юни, тъй като фирмите ускориха  поръчките, за да се възползват от крехкото търговско примирие между Пекин и Вашингтон преди предстоящия краен срок за влизане в сила на новите американски мита през следващия месец. Доставките до транзитните центрове в Югоизточна Азия са особено силни, пише Ройтерс.

Предприятията от двете страни на Тихия океан чакат да видят дали двете най-големи икономики в света могат да се споразумеят за по-трайна сделка и дали глобалните вериги за доставки отново ще бъдат разтърсени от повторно налагане на мита, надвишаващи 100%.

Китайските производители, изправени пред слабо търсене у дома и по-сурови условия в Съединените щати, където продават стоки на стойност над 400 милиарда долара годишно, опитват да се застраховат със завземане на пазарен дял в икономики, по-близки до дома.

Данните от митниците в понеделник показаха, че изходящите доставки от Китай са се увеличили с 5,8% на годишна база през юни, надминавайки прогнозираното увеличение от 5,0% в анкетата на Ройтерс и растежа от 4,8%, регистриран през май.

Вносът е нараснал с 1,1% следвайки спад от 3,4% през май. Икономистите прогнозираха увеличение от 1,3%.

Анализаторите и износителите следят дали сделката, договорена през юни между преговарящите от САЩ и Китай, ще се запази, след като по-ранно споразумение, постигнато през май, беше поставено под въпрос от поредица от мерки за контрол върху износа, които нарушиха глобалните вериги за доставки за ключови индустрии.

Износът за САЩ е нараснал с 32,4% на месечна база, като юни е бил първият пълен месец, в който китайските стоки са се възползвали от намалените американски тарифи, въпреки че годишният растеж е останал отрицателен.

Междувременно, изходящите доставки за 10-членната Асоциация на страните от Югоизточна Азия са скочили с 16,8%. Търговският излишък на Китай през юни е достигнал 114,7 милиарда долара, в сравнение със 103,22 милиарда долара през май.

Износът на редкоземни елементи от Китай се е увеличил с 32% през юни спрямо предходния месец, показват митническите данни, което е знак, че споразуменията, сключени миналия месец за освобождаване на потока от метали, вероятно носят резултати.

Но китайските преговарящи ще се затруднят да убедят САЩ да намалят тарифите до нива, които позволяват на производителите да реализират печалба, посочват анализатори, като предупреждават, че допълнителните мита, надвишаващи 35%, ще заличат маржовете.

„Тарифите вероятно ще останат високи и китайските производители са изправени пред нарастващи ограничения върху способността си бързо да разширяват световния пазарен дял чрез намаляване на цените“, каза Дзъчън Хуан, икономист за Китай в Capital Economics.

„Следователно очакваме растежът на износа да се забави през следващите тримесечия, което ще окаже натиск върху икономическия растеж“, добави тя.

Глобална търговска война

Пекин е изправен пред краен срок  от 12 август за постигане на трайна сделка с Белия дом.

Междувременно Тръмп продължава да разширява глобалната си търговска офанзива с нови мита върху други партньори.

Анализаторите предупреждават, че тези мерки биха могли косвено да навредят на Пекин, като окажат натиск върху трети страни, използвани в голяма степен за пренос на китайски стоки.

Тръмп наскоро обяви 40% тарифа върху „прехвърлени“ китайски стоки от Виетнам – ход, който би могъл да подкопае китайските производители, които се стремят да пренасочат пратките и да избегнат по-високи мита.

Президентът на САЩ също така заплаши с 10% такса върху вноса от страните от БРИКС – група, в която Китай е член-основател.

Вносът на соя от Китай през юни достигна рекордно високо ниво, подкрепен от скока в покупките от водещия доставчик Бразилия – друг член на БРИКС до 9,73 милиона тона. Вносът на соя от САЩ, междувременно, е бил само 724 000 тона.

Вносът на суров петрол в Китай се възстанови миналия месец и достигна най-високия дневен темп от август 2023 г., след като рафинериите от Саудитска Арабия и Иран увеличиха дейността си. Вносът на желязна руда се е увеличил с 8% спрямо май.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Скандали: Македонският премиер обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"
Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват