Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Нова власт в САЩ
Глобалните инвеститори са напът да усетят какво може да означава завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом за пазарите, световната търговия и международните отношения.
Встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари като 47-ия президент на САЩ вероятно ще донесе със себе си залп от изпълнителни заповеди за всичко - от данъци до мита, точно когато сезонът на корпоративните отчети започва да набира скорост. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица.
Добре дошли отново, г-н Тръмп!
Инвеститорите навсякъде чакат Тръмп да започне втория си мандат като президент на САЩ в понеделник.
Той обеща да подпише множество изпълнителни заповеди в първия си ден на поста и някои спекулират, че може да се захване с тази задача веднага след встъпването си в длъжност, дори преди церемониалния парад.
Американските пазари ще останат затворени в понеделник за Деня на Мартин Лутър Кинг-младши, така че инвеститорите може да реагират съществено на неговите заповеди едва във вторник.
Всички ранни ходове по отношение на митата ще бъдат следени особено внимателно, след като множество течове на информация и последвали опровержения вече разтърсиха валутните пазари и фондовите борси.
Доходността на дългосрочните облигации се повиши преди встъпването в длъжност на Тръмп, тъй като търговците очакват предложените от него данъчни облекчения и тарифи да бъдат инфлационни и да стимулират вътрешния растеж.
Тримесечна проверка
Инвеститорите, разчитащи на солидна 2025 г. за корпоративните печалби в САЩ, която да подкрепи акциите, ще получат по-пълна картина за перспективите на пазара през следващата седмица.
Голяма част от корпоративна Америка е готова да публикува резултати за последното тримесечие на 2024 г. и да даде прогнози за годината.
Предстоящата седмица включва отчети от компании като водещата стрийминг платформа Netflix, здравният гигант Johnson & Johnson, производителят на потребителски продукти Procter & Gamble и фирмата за кредитни карти American Express.
Големите банки сложиха начало на сезона на тримесечните отчети на 15 януари, като печалбите на някои от най-големите кредитори в САЩ се повишиха, тъй като сключването на сделки се засили и търговията беше подсилена от доброто представяне на пазарите на акции.
Като цяло компаниите от S&P 500 се очаква да отчетат увеличение от 10,4% в печалбите си за четвъртото тримесечие спрямо същия период на предходната година, според данните на LSEG IBES към 15 януари.
Война и мир (и Давос)
Очаква се Тръмп да продължи да оформя посоката на войните, които бушуват в Украйна и Близкия изток.
Прекратяването на огъня между Израел и „Хамас“ , след постигането на споразумение, имащо за цел да сложи край на смъртоносния 15-месечен конфликт в Газа, се очаква да влезе в сила в неделя. Надеждите за стабилизиране на ситуацията подкрепиха облигациите и акциите в региона и биха могли да оформят петролните пазари.
Осигуряването на мир в Украйна може да отнеме повече време , но пазарите се подготвят за това как Тръмп ще промени региона.
Той е готов да се обърне виртуално към лидери и изпълнителни директори, включително президента на Украйна Володимир Зеленски и израелски официални лица, които трябва да се съберат в Давос от понеделник. Проучване преди срещата на върха определи военните конфликти като основния риск за 2025 г.
Енергиен скок
Европейските политици получават точно това, което не искат в момента - по-високи разходи за заеми и скок на цените на енергията.
Петролът се повиши с 10% само този месец на фона на загрижеността за въздействието на последните западни санкции върху доставките на руски суров петрол. Освен това цените на природния газ скочиха значително точно в средата на зимния сезон.
По-притеснителното за Европа е, че еврото достигна 14-месечно дъно спрямо долара, задържайки се малко над паритет.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Съединените щати се превърнаха в най-големия доставчик на втечнен природен газ (LNG) в Европа и основен източник на суров петрол, което означава, че слабостта на единната валута носи двойно главоболие. Предстоящите окончателни данни за инфлацията в еврозоната през декември е малко вероятно да уловят тези увеличения на цените, което означава, че може да има неприятна изненада на по-късен етап.
Какъв е следващият ход на ЯЦБ?
Японската централна банка се насочва към първото си заседание за паричната политика за годината. Йената се понижава близо до шестмесечно дъно, въпреки че повишаването на лихвените проценти може да бъде панацеята за валутата срещу растящия долар, дори и само временно.
Изглежда, че централните банкери подготвят пазарите за подобен ход, след като и гуверньорът Казуо Уеда, и неговият колега Риозо Химино казаха, че решението ще бъде обсъдено на срещата на ЯЦБ на 23-24 януари.
На централната банка ще помогне фактът, че встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Тръмп се случва само няколко дни преди това, което дава на ЯЦБ известно време да прецени как политиката му може да повлияе на финансовите пазари.
Независимо от това, търговците реагираха на забележките на служителите на ЯЦБ като повишиха залозите си за повишаване на лихвите през януари. Сега фючърсите оценяват на 70% веорятността за увеличение от 25 базисни пункта.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.