Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Първи отчет от „Великолепната седморка", докато финансистите отиват във Вашингтон
Стартирайте електрическите си двигатели, защото Tesla е готова да представи финансовия си отчет за последното тримесечие – първата компания от „Великолепната седморка“, която ще го направи.
Финансовите лидери отиват във Вашингтон за срещите на МВФ и Световната банка, а пазарите се готвят за данните за бизнес активността през октомври преди задаващите се избори в САЩ.
Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Електрически мечти
Сезонът на корпоративните отчети върви с пълна пара, като фокусът сега се насочва върху Tesla – една от първите големи технологични компании в САЩ, които ще докладват финансовите си резултати.
Акциите на Tesla претърпяха удар този месец, след дългоочакваното представяне на роботакситата на компанията, което според много инвеститори не представи нужните подробности за продукта. От началото на годината акциите на Tesla са поевтинели около 11%. За сравнение широкият индекс S&P 500.се е повишил с 22,5%.
По-слабият от очакваното отчет на Tesla в края на юли, заедно с неблагоприятните резултати от Alphabet, предизвикаха разпродажба на акциите в САЩ, която беше прелюдия към по-стръмния спад в началото на август.
Въпреки че инвеститорите са по-оптимистично настроени за икономиката на САЩ след доклада за безработица и намалението на лихвите с 50 базисни пункта от Федералния резерв миналия месец, слаб отчет на Tesla на 23 октомври може да възобнови притесненията относно оценките на технологичните акции, които се покачиха заедно с по-широки индекси.
На другия край на света
Финансови лидери се отправят към Вашингтон за годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка от понеделник, за да обсъдят как страните могат да се справят със забавящия се растеж и непрекъснато нарастващия дълг.
На около 5000 мили източно, в руския град Казан, президентът Владимир Путин е домакин на среща на върха на лидерите на БРИКС, на която ще подкрепа в конфликта си със Запада. Русия казва, че лидери от Бразилия, Индия, Китай, Южна Африка, Египет, ОАЕ и Саудитска Арабия, които представляват една трета от глобалното икономическо производство, ще бъдат там. Сред ключовите теми ще бъде тази за прекратяването на господството на щатския долар.
Дотогава ще остават само няколко дни до най-голямото рисково събитие в политиката за 2024 г. – изборите в САЩ, които са твърде оспорвани, за да се говори за ясен победител, и такива, които биха могли да отбележат началото на нова глобална търговска война, ако Доналд Тръмп спечели - перспектива, разглеждана като вредно за икономиките навсякъде.
Нещата могат да станат само по-добри
Когато данните за бизнес активността през септември бяха публикувани преди месец, инвеститорите бяха шокирани от новината за рязко свиване в еврозоната и увеличиха залозите за намаляване на лихвените проценти от ЕЦБ.
Така че октомврийските PMI данни в четвъртък вероятно ще бъдат разгледани внимателно, за да се разбере с колко още и колко бързо ще трябва да бъдат намалени лихвите.
Имайте предвид, че окончателният индекс на мениджърите по покупките в еврозоната за септември, макар и под границата от 50, която разделя свиването от разширяването, не беше толкова лош, колкото първоначалната оценка.
И други данни показват предполагаеми основания за оптимизъм в блока, който заобикаля рецесията от повече от година. Търсенето на заеми през третото тримесечие нарасна, а в Германия нагласите се подобриха.
Но кажете това на еврото. Валутата все още изостава, докато инвеститорите смятат, че ЕЦБ ще облекчи политиката с по-бързи темпове от Фед.
Стимули
Китайските акции бяха почти перфектен барометър на очакванията за големи стимули от Пекин и само един поглед към графиката от последните две седмици показва колко бързо тези надежди се изпариха
След обявяването на най-големия и широкообхватен пакет от стимули след пандемията в края на септември, един дългоочакван брифинг след друг минаха без подробностите, които инвеститорите жадуват - особено за размера на фискалните разходи.
Точно колко мощен може да бъде дребният шрифт стана ясно в петък, когато стартирането на обещаните схеми за суап и повторно кредитиране предизвика скок на акциите.
Но тъй като не се очаква по-голяма яснота за стимулите преди срещата на постоянната комисия на парламента, която вероятно ще се проведе в началото на следващия месец, това оставя седмична празнина, в рамките на която е малко вероятно да има рали на акциите.
Заеми
Новото лейбъристко правителство на Обединеното кралство ще представи първия си бюджет на 30 октомври. Обтегнатите финанси на нацията и забавянето на растежа означават, че инвеститорите ще проучат внимателно новите месечни данни за държавните заеми следващата седмица.
Нетният дълг на публичния сектор достигна 100% от икономическото производство и държавните заеми през август – 13,73 млрд. паунда, което е 3 млрд. паунда над прогнозите на икономистите. Сумата на заема за септември ще бъде разкрита на 22 октомври.
След като министърът на финансите Рейчъл Рийвс идентифицира фискална „черна дупка“ на стойност 22 млрд. паунда, но изключи възможността за повишаване на данъците за работещите хора, инвеститорите на фондовия пазар подозират, че са изложени на риск потенциални увеличения на данъците върху капиталовите печалби.
Според BNY кредиторите на пазара на облигации също продават облигации с най-бързите темпове от хаотичния минибюджет за 2022 г. на бившия премиер Лиз Тръс насам, тъй като се увеличават спекулациите за увеличаване на емитирането на дълг от Обединеното кралство за финансиране на публични инвестиции.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.