Кристалина Георгиева: Все още не е време за празнуване

Кристалина Георгиева: Все още не е време за празнуване

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева предупреди, че високият дълг и слабият растеж остават основни пречки пред световната икономика, предаде Си Ен Би Си.

Тя заяви пред медията, че макар да е постигнат значителен напредък в глобалното икономическо възстановяване, правителствата са свикнали твърде много да вземат заеми, като „анемичният растеж“ добавя към предизвикателствата при обслужването на този дълг.

„Все още не е време за празнуване. Когато разгледаме предизвикателствата пред нас, най-големите са ниският растеж и високият дълг. Това е областта, в която можем и трябва да се справим по-добре“, добави тя.

Макар че Георгиева похвали работата на големите централни банки за овладяване на инфлацията, тя отбеляза, че постиженията не са универсални и че някои икономики продължават да се борят с по-високи цени, което увеличава социалното и политическото недоволство.

„Големи успешни икономики са тези, които се справят наистина добре. Има обаче части в света, където инфлацията все още е проблем“, коментира тя.

„Влиянието на по-високите цени остава и това кара много хора в много страни да се чувстват по-зле и да са гневни“, добави Георгиева.

Коментарите идват на фона на предстоящите следващата седмица срещи на финансовите министри и управителите на централните банки във Вашингтон за годишните срещи на МВФ и Световната банка. На тях се очаква да бъдат обсъдени световните икономически перспективи, както и теми като изкореняването на бедността и прехода към зелена енергия

Георгиева предупреди, че международната търговия вече няма да бъде „двигателят на растежа“, който е била в миналото, подчертавайки разпространението на протекционистките политики сред много икономики.

САЩ и Европейският съюз решиха да наложат поредица от наказателни мита срещу Китай заради търговски практики, които считат за нечестни.

„Това, което виждаме в Съединените щати, но и другаде, е натиск от страна хора, които разбираемо смятат, че глобализацията не е в тяхна полза - работните им места изчезнаха, общностите им не получават грижи, а опасенията относно въздействието на пандемията и агресията на Русия срещу Украйна издигат приоритетите на националната сигурност на челните места в списъка“, каза тя.

„Всичко това наистина създава среда на недоверие и сега именно развитите икономик, повече от нововъзникващите пазари, са тези, които са водещи в индустриалните и протекционистките мерки“, добави Георгиева.

Управляващият директор на МВФ по-рано предупреди срещу подобни ограничения, като каза пред Си Ен Би Си през юни, че нарастващата „любов“ към протекционистките перки, като митата, вредни на международното развитие.

Сега тя отново застана на тази позиция, като подчерта, че  „ответните“ търговски мерки могат да навредят на прилагащите ги страни толкова, колкото и на техните цели.

„Нашият съвет е внимателно да разгледате разходите и ползите и какво може да означава това в средносрочен план. И разбира се, ние изпълняваме нашата роля, като изчисляваме разходите и ползите и показваме кой ги поема, защото митата обикновено се поемат от бизнеса и потребителите в страната, която ги въвежда“, каза тя.

Георгиева също посочи по-широкото геополитическо напрежение като един от ключовите рискове за глобалната финансова стабилност.

„Всички сме много притеснени от разширяващия се конфликт в Близкия изток и потенциала му да дестабилизира регионалните икономики и глобалните пазари на петрол и газ“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ