На война като на война

На война като на война

Канада направи своя ход в търговската война със САЩ. Отава налага 25-процентни мита върху вноса на стоки от Съединените щати. Мерките ще засегнат доставките на алкохол, храни, оръжия и мотоциклети. Властите на някои провинции възнамеряват да наложат и ограничения върху участието на американски компании в търгове за държавни поръчки. Освен това може да бъде наложено ембарго върху закупуването на медицинско оборудване от САЩ. Очаква се днес Джъстин Трюдо и Доналд Тръмп да обсъдят по-нататъшни стъпки. Американският президент съобщи и за разговор с президента на Мексико. Няма информация за разговорите с Пекин. Новите американски мита за трите държави ще започнат да се прилагат от 4 февруари. Европейският съюз е следващият, който е в готовност да преразгледа митата. Какви бяха първите реакции на посечените от началото на световната търговска война държави и как чуждестранните медии коментират днешния развой просследяваме в обзора, който следва.

При отварянето на борсите в понеделник азиатските фондови пазари се понижиха рязко, фючърсите върху американски акции поевтиняха, а щатският долар достигна многогодишни върхове спрямо китайския юан, канадския долар и мексиканското песо. Ройтерс описва модела на икономическо развитие в условията на глобална търговска война. Анализаторите смятат, че американските мита ще потопят Канада и Мексико в рецесия и ще провокират стагфлация. Но САЩ също ще пострадат. Още през тази година икономическият растеж ще се забави с 1,5 процентни пункта. Печалбите на компаниите от индекса S&P 500 ще спаднат с почти 3 процента. На фона на опасенията, че митата ще стимулират инфлацията, доходността по двугодишните американски държавни облигации се повиши с 3,6 базисни пункта.

Междувременно Джъстин Трюдо обяви, че въвежда ответни мерки - мито от 25% върху американски стоки на стойност 155 млрд. долара, пише CBC. Новите мита ще бъдат въведени на два етапа с интервал от три седмици. Това ще даде време на канадските компании да намерят нови партньори. Под новите мерки попадат американската бира, вино, други алкохолни напитки, зеленчуци, дрехи, обувки, парфюми, както и домакински уреди, мебели, спортно оборудване, оръжия и мотоциклети. Освен това министър-председателят насърчи канадците да избират местно произведени стоки при ежедневното пазаруване и при дестинациите за почивка в страната. Канадската търговска камара изчислява, че ответните мита ще намалят БВП на страната с 2,6% и ще струват на всяко домакинство около 2000 канадски долара годишно.

Мексико обвинява Щатите, че не се борят с продажбата на наркотици по улиците на своите градове, нито с прането на пари, както правят мексиканските власти, а напротив - американците продават оръжие на картелите. Местното издание „ Sipse“ отбелязва, че президентът Клаудия Шейнбаум има някакъв план Б, за да отговори на Вашингтон. Но засега тя предлага на Тръмп да създаде работна група и да работят заедно по въпросите на трафика на наркотици и миграционния поток.

Китайският вестник Global Times припомня, че годишният обем на търговията между Китай и САЩ надхвърля 1 трилион долара. Китайското министерство на търговията заяви, че ще подаде иск в СТО заради неправомерните практики на Вашингтон. Ще бъдат въведени и контрамерки за защита на интересите на Пекин. В същото време, според The Wall Street Journal, КНР възнамерява да преговаря със Щатите въз основа на разпоредбите, приети от първата администрация на Тръмп през 2020 г. Тогава страните се споразумяха да увеличат вноса от САЩ с 200 млрд. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ