Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|OpenAI, Google и xAI наддават за суперзвездни таланти в областта на изкуствения интелект

Състезанието в Силициевата долина за доминация в областта на изкуствения интелект се разиграва на нов терен: суперзвездни изследователи, пише “Ройтерс”.
Въпреки че борбата за привличане на най-добрите таланти и поддържането им доволни винаги е била отличителен белег на технологичната индустрия, откакто ChatGPT стартира в края на 2022 г., набирането на персонал ескалира до нивата на професионални спортисти, съобщиха пред Ройтерс няколко души, участвали в набирането на изследователи в областта на изкуствения интелект.
„Лабораториите за изкуствен интелект подхождат към наемането на персонал като към игра на шах“, каза Ариел Хърбърт-Вос, изпълнителен директор на стартъпа за киберсигурност RunSybil и бивш изследовател на OpenAI, който се включи в борбата за таланти, след като стартира собствената си компания. „Те искат да се движат възможно най-бързо, така че са готови да платят много за кандидати със специализиран и допълващ се опит, подобно на фигурите в играта. Те се питат: „Имам ли достатъчно топове? Достатъчно коне?“
Компании като OpenAI и Google, нетърпеливи да изпреварят или да останат водещи в надпреварата за създаване на най-добрите модели на изкуствен интелект, ухажват тези така наречени „интегрирани взаимодействащи лица“ – отделните участници, чиято работа може да изгради или разруши компаниите.
Ноам Браун, един от изследователите, стоящи зад скорошните пробиви на OpenAI в областта на изкуствения интелект в сложната математика и научните разсъждения, каза, че когато е проучвал възможности за работа през 2023 г., се е оказал ухажван от технологичния елит: обяд с основателя на Google Сергей Брин, покер в „Сам Алтман“ и посещение с частен самолет от нетърпелив инвеститор. Илон Мъск също ще проведе разговори с кандидати за xAI, неговата компания за изкуствен интелект, казаха двама души, които са разговаряли с него. xAI не е отговорила на искане за коментар.
В крайна сметка, каза Браун, той е избрал OpenAI, защото компанията е била готова да вложи както човешки, така и изчислителни ресурси – в работата, от която е бил развълнуван.
„Всъщност това не беше най-добрият финансов вариант, който имах“, каза той, обяснявайки, че възнаграждението не е най-важното нещо за много изследователи. Това не е спряло компаниите да хвърлят милиони долари под формата на бонуси и плащания на звездни изследователи, според седем източника, запознати с въпроса.
Няколко водещи изследователи на OpenAI, които са проявили интерес да се присъединят към новата компания на бившия главен учен Иля Суцкевер, SSI, са получили предложения за бонуси за задържане от 2 милиона долара, в допълнение към увеличение на капитала от 20 милиона долара или повече, ако останат, съобщиха два източника пред Ройтерс. Някои са били задължени да останат само една година, за да получат целия бонус.
Други изследователи на OpenAI, които са получили оферти от Eleven Labs, са получили бонуси от поне 1 милион долара, за да останат в OpenAI, съобщиха два източника пред Ройтерс. Водещите изследователи на OpenAI редовно получават компенсационни пакети от над 10 милиона долара годишно, според източници.
Google DeepMind, която е предложила на водещите изследователи компенсационни пакети от 20 милиона долара годишно, е отпуснала извънциклични капиталови грантове специално на изследователи в областта на изкуствения интелект, а също така е намалила правото на придобиване на някои пакети акции до 3 години, вместо обичайните 4 години, съобщиха източници.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.