„Първите в бизнеса“ 2022: Поглед отвътре

„Първите в бизнеса“ 2022: Поглед отвътре

„Първите в бизнеса“ 2022: Поглед отвътре

Осмото годишно издание на „Мениджър“ вече е на пазара

Отскок след движението на бавна скорост задава темпото на българската икономика и бизнес през втората година под знака на пандемията. Внушителни ръстове на обороти и печалба бележат финансовото представяне на водещите 200 български компании през 2021 година, макар че определящи за общия икономически климат по-скоро бяха отново неизвестността и несигурността, свързани със зелените сертификати, очаквания за възстановяване, зараждаща се инфлация и енергийна турбуленция, отколкото от стандартните стопански зависимости.

В броя четете:

Първите 200 по приходи и печалба

Осмото издание на „Първите в бизнеса“ представя финансовите резултати на  200 водещи компании, на базата на които са оформени основните класации:

  • Топ 200 по размер на приходите.
  • Топ 200 по размер на печалбата.
  • Топ 50 по най-бързо растящи приходи.
  • Топ 50 по най-бързо растяща печалба.
  • Топ 50 най-големи работодатели.

както и четиринадесет Топ 10 секторни класации.

Данните и методологията за класациите са изготвени от ICAP България – рейтингово дружество, чиято основна дейност е на Балканите.

***

Повратна точка

Очакване за криза с допускане за напълно възможно навлизане в рецесия витае като усещане в общия икономически климат на прага на 2023 година. Голямото предизвикателство е как ще се овладее инфлацията в глобален мащаб, в Европа, в България и дали покачването на лихвите няма да прати развития свят в рецесия.

Ще успее ли България да капитализира скритите си резерви, за да омекоти последствията от забавянето на европейската икономика, или ще последват нови десет години на догонване – четете в анализа, подготвен за „Първите в бизнеса“ от Института за пазарна икономика.

***

Вървим със затворени очи към по-бедно и по-несигурно бъдеще

Световната икономика преживя три трудни години – и за съжаление, такава ще бъде и 2023 г., казва в интервю, специално за „Първите в бизнеса“ Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ. Най-малко една трета от света ще бъде в рецесия през следващата година. И дори в страни, където растежът ще остане положителен, стотици милиони хора ще се чувстват като в рецесия поради нарастващите цени и намаляващите доходи, прогнозира тя и споделя откровено коя е най-голямата заплаха за справянето със спиралата от кризи.

***

Идва ли краят на деглобализацията?

Възможно е да дойде ден, в който ще погледнем назад, към ноември 2022 г., като на повратния месец в сагата на деглобализацията. Пречките пред конструктивния международен ангажимент обаче остават и са повод за тревога, предупреждава Нобеловият лауреат по икономика Майкъл Спенс в авторска статия за Project Syndicatе. Ужасните и влошаващи се перспективи пред глобалната икономика, заедно с мащаба на климатичните предизвикателства, отвориха очите на лидерите за рисковете, които крие деглобализацията. Остава да видим дали това осъзнаване ще бъде последвано от действия, необходими за промяна на курса.

***

Залезът на епохата на недостига

Всеки от петте основни сектора, които определят облика на една цивилизация – енергетика, транспорт, храни, информация и материали, – преживява бърза революционна промяна на технологиите, с които работи. Катаклизмите са сигнал за залеза на досега доминиращите добивни индустрии, които навлизат в спирала на икономическа смърт, предвещаваща ръст на безработицата, задълбочаване на социалното неравенство и граждански вълнения. Тази „глобална смяна на фазите“ обаче полага и основите на нов жизнен цикъл на цивилизацията, убеден е Нафиз Ахмед, директор на отдела за глобални изследователски комуникации в RethinkX и комисар в комисията по трансформационна икономика на Римския клуб.

***

Полезни връзки

Ако последните години на кризи ни дадоха поне един мъдър урок, то е, че понякога нещата се случват само защото има хора, които не се колебаят да пресичат границите на невъзможното, за да ги постигнат. Както и че това е може би най-добрият начин да променим света. Подготовката се състои в едно действие – да държим непрекъснато умовете си отворени и да ги свързваме с най-добрите източници на знание. Полезните ресурси в това отношение вече са неизброими – блогове, книги, подкасти, видеовлогове. Ето няколко идеи, които да добавите към плейлистата „Учене без край“.

***

Търсете осмото издание на „Първите в бизнеса“ в разпространителската мрежа и онлайн на ZinZin.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ