Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сам Алтман прави публична компанията за ядрена енергия, за да подпомогне своите AI амбиции
Сам Алтман вече е председател на публична компания. Но това не е OpenAI. В петък компанията за усъвършенствано ядрено делене Oklo започна търговия на Нюйоркската фондова борса. Компанията, която все още не е генерирала никакви приходи, стана публична чрез компания за придобиване със специална цел (SPAC), наречена AltC Acquisition Corp., основана и ръководена от Алтман, съобщи CNBC.
Под символа „OKLO“ акциите се търгуваха малко над $15 в петък сутринта. Oklo трябваше да получи повече от 306 милиона долара брутни приходи при приключване на транзакцията, според съобщение.
Бизнес моделът на Oklo се основава на комерсиализиране на ядреното делене, реакцията, която захранва всички атомни електроцентрали. Вместо конвенционалните реактори, компанията се стреми да използва мини ядрени реактори, разположени в A-frame конструкции. Целта му е да продава енергията на крайни потребители като американските военновъздушни сили и големи технологични компании.
В момента Oklo работи за изграждането на първия си малък реактор в Айдахо, който в крайна сметка може да захрани типовете центрове за данни, от които OpenAI и други компании за изкуствен интелект се нуждаят, за да управляват своите модели и услуги с изкуствен интелект.
Алтман, съосновател и главен изпълнителен директор на OpenAI, вижда ядрената енергия като един от най-добрите начини за решаване на проблема с нарастващото търсене на AI и енергията, която захранва технологията, без да разчита на изкопаеми горива. Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс и основателят на Amazon Джеф Безос също са инвестирали в ядрени централи през последните години.
„Не виждам начин да стигнем дотам без ядрена енергия“, каза Алтман пред CNBC през 2021 г.
В интервю за CNBC в четвъртък главният изпълнителен директор на Oklo Джейкъб Деуит потвърди, че компанията все още не е генерирала приходи и в момента няма разположени ядрени централи. Той каза, че компанията се е насочила към 2027 г. първият й завод да бъде пуснат онлайн.
Тръгването по пътя на SPAC е рисковано. Така наречените обратни сливания станаха популярни в дните на ниските лихвени проценти през 2020 г. и 2021 г., когато оценките на технологиите се повишиха и инвеститорите търсеха растеж вместо печалба. Но пазарът на SPAC се срина през 2022 г. заедно с нарастващите лихви и не се е възстановил.
Компаниите, свързани с ИИ, от друга страна, са новите любимци на Уолстрийт.
„SPAC не са имали най-доброто представяне през последните няколко години, така че за да имаме нещо като резултата, който имахме тук, очевидно е функция на работата, която сме положили, но също и на това, което изграждаме а също и факта, че пазарът вижда възможностите, които се появяват тук,” каза DeWitte, който е съосновател на компанията през 2013 г. “Мисля, че е много обещаващо на много фронтове за [] ядрената енергия, AI, центровете за данни, както и енергийният преход.“
Компанията е видяла своя справедлив дял от регулаторни неуспехи. През 2022 г. Комисията за ядрено регулиране на САЩ отхвърли заявлението на Oklo за реактор в Айдахо. Компанията работи върху ново заявление, което няма за цел да подаде до NRC до началото на следващата година, каза DeWitte, добавяйки, че в момента е в етап на „ангажиране преди кандидатстване“ с комисията.
Алтман се замеси в Oklo, докато беше президент на стартъп инкубатора Y Combinator. Oklo влезе в програмата през 2014 г. след по-ранна среща между Altman и DeWitte. През 2015 г. Алтман инвестира в компанията и става председател.
Това не е единственият му опит в ядрената енергия или друга инфраструктура, която може да задвижи широкомащабно развитие на ИИ. През 2021 г. Алтман ръководи кръг от финансиране от 500 милиона долара във фирмата за чиста енергия Helion, която работи за разработване и комерсиализиране на ядрения синтез. Хелион каза в публикация в блог по това време, че столицата ще отиде към своя генератор за демонстрация на електроенергия, Polaris, „който очакваме да демонстрира нетно електричество от термоядрен синтез през 2024 г.“
През последните години Алтман също наля пари в начинания и инвестиции в чипове, които биха могли да помогнат за захранването на AI инструментите, изградени от OpenAI.
Точно преди краткото си отстраняване като главен изпълнителен директор на OpenAI през ноември, той е търсил милиарди долари за предприятие за чипове с кодово име „Tigris“, което в крайна сметка да се конкурира с Nvidia. През 2018 г. Алтман инвестира в стартиращата компания за чипове за изкуствен интелект Rain Neuromorphics, базирана близо до централата на OpenAI в Сан Франциско. На следващата година OpenAI подписа писмо за намерение да похарчи 51 милиона долара за чиповете на Rain. През декември САЩ принудиха фирма за рисков капитал, подкрепяна от Saudi Aramco, да продаде своите дялове в Rain. DeWitte каза пред CNBC, че центърът за данни представлява „доста вълнуваща възможност“.
„Това, което видяхме, е, че има голям интерес по-специално към AI“, каза той. „Нуждите от AI изчисления са значителни. Това отваря вратата за много различни подходи по отношение на това как хората мислят за проектиране и разработване на AI инфраструктура.“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.