Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сделките за сливания и придобивания удариха 20-годишно дъно след „Деня на освобождението“ на Тръмп

Банкери и изпълнителни директори натиснаха спирачките на сливанията и придобиванията, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп започна световна търговска война на 2 април. Подписаните сделки бяха по-малко дори в сравнение с най-мрачните дни на пандемията от COVID-19 и световната финансова криза от 2008-2009 г.
Броят на обявените договори за сливания и придобивания по света — индикатор за глобалното икономическо здраве — падна през април до най-ниското си ниво от над 20 години, според данни на Dealogic за Reuters.
В САЩ — най-големия пазар за сливания и придобивания — бяха подписани едва 555 сделки миналия месец, най-малко за един месец от май 2009 г. насам.
„Денят на освобождението“ на Тръмп, когато той обяви мита срещу всички държави, разклати глобалните пазари, накара компании като Chime и StubHub да отложат първични публични предлагания (IPO) и предизвика ответни мерки от други страни.
Броят на сключените сделки в световен мащаб падна през април до най-ниското си ниво от февруари 2005 г.
Несигурността накара и банкерите, които печелят такси и бонуси от сключване на сделки, да съветват клиентите си да изчакат с сливанията и IPO-тата, докато няма повече яснота и последователност в политиките на САЩ.
„Съветвам клиентите си да изчакат“, каза Лоренцо Паолети, управляващ директор в инвестиционното банкиране на Truist Securities. „Главните изпълнителни и финансови директори все още не са наясно как митата ще ги засегнат, така че е по-добре да се държат парични резерви, докато ситуацията не се изясни“, допълни той.
Банкери очакваха 2025 г. да бъде отлична за сливания и придобивания при про-бизнес администрация на Тръмп. Но подписването на сделки в световен мащаб се срина след обявяването на митническия му план, задействащ търговската война. През април бяха сключени 2330 сделки — най-малко от февруари 2005 г. и с 34% под средномесечния исторически показател.
Няколко големи сделки, включително придобиването на компания за обработка на картови плащания и банкови услуги от Global Payments за 24.25 милиарда долара през април, помогнаха леко да се поддържа активността в иначе слабия старт на годината.
Въпреки това, стойността на глобалните сделки за сливания и придобивания спадна до 243 милиарда долара — около 54% под нивото от март и с 20% под средното за последните 20 години, показват данните на Dealogic.
„Виждаме верижна реакция във всяка сделка, която разглеждаме“, каза Кристин Потиър, глобален лидер по консултации при сделки и стратегии в KPMG.
Око за око
Търговската война повиши пазарната волатилност до рекордни нива през април, „подхранвана от непостоянни изявления на Белия дом относно митническата политика“, коментира анализаторът на Morgan Stanley Лиса Шалет.
На 2 април Тръмп наложи и след това замрази за 90 дни минимум 10% мито върху всички американски вносни стоки, с по-високи ставки за десетки ключови партньори от Европа до Япония, включително и тарифи към Китай, достигащи общо 145%.
Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл, което постави под съмнение политическата независимост на централната банка, допълнително напрегнаха пазарите, допълни Шалет.
Един светъл лъч за сделките през април беше в технологичния сектор, където стойността е в интелектуалната собственост — алгоритми и софтуер, а не във физически стоки, обект на мита, като автомобилите.
Технологичната индустрия отговаря за почти 40% от близо 600 милиарда долара сделки, подписани тази година в САЩ.
Страната държи почти половината от глобалния обем на сливанията и придобиванията по стойност.
Несигурността влияе различно на отделните индустрии
Телекомуникациите, медиите, услугите, петролната и газова индустрия и комуналните услуги са по-слабо засегнати от митата.
Докато някои сегменти на индустриалния сектор, здравеопазването и технологиите са изправени пред по-сериозни промени в бизнес модела си заради митническите политики, обясни Кевин Кокс, глобален ръководител на сливания и придобивания в Citi.
„Всеки производител, който или внася суровини, или изнася готова продукция, ще бъде засегнат“, заяви Кокс.
Екипът му съветва клиентите да си дадат време, за да разберат допълнителните рискове за бизнес модела на потенциални компании за придобиване и очакваната възвръщаемост.
Банката консултира Boeing при продажбата на дъщерната компания Jeppesen (разработчик на софтуер за авиация) на Thoma Bravo за 10.6 милиарда долара на 22 април — сделка, определена като технологична.
„Волатилността влияе на сделките“, каза Кокс. „Купувачите трябва да оценят този допълнителен риск или да изчакат, докато ситуацията се изясни“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.