Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стойността на глобалните нематериални активи достига рекордните 79,4 трилиона долара
През 2024 г. стойността на нематериалните активи, притежавани от най-големите компании в света, е достигнала 79,4 трилиона щатски долара, показва нов доклад на Brand Finance, водещата световна консултантска компания за оценка на марката. Това представлява значително увеличение от 28% спрямо 2023 г., когато глобалната нематериална стойност възлизаше на 61,9 трилиона щатски долара, достигайки сега най-високото си ниво, откакто Brand Finance започна да я проследява през 1996 г. През същия период стойността на глобалните материални нетни активи също се увеличи до 68,8 трилиона щатски долара.
Методологията Brand Finance разчита на корпоративната стойност на фирмите, за да определи имплицитните нематериални активи, тъй като стойността на повечето нематериални активи не се отчита от компаниите собственици. Тази липса на отчетност е причината 79% от прогнозната обща глобална стойност на нематериалните активи да не е отчетена във финансовите отчети на компанията.
Всяка година докладът Brand Finance Global Intangible Finance Tracker (GIFT™) проследява стойността на най-големите компании в света по стойност на нематериалните активи.
Нематериалните активи са разпознаваеми непарични активи без физическа субстанция. Те могат да бъдат групирани в три широки категории: права (включително лизинги, споразумения, договори), взаимоотношения (включително обучена работна сила) и интелектуална собственост (включително марки, патенти, авторски права).
„Рекордно високата стойност на глобалните нематериални активи за тази година подчертава нарастващото значение на нематериалните активи в днешната световна икономика. Тъй като компаниите продължават да инвестират в цифрова трансформация, иновации и научноизследователска и развойна дейност, нематериалните активи се превърнаха в решаващи двигатели на дългосрочен растеж и конкурентно предимство“, обяснява Ани Браун, директор по оценка в Brand Finance.
На пазарно ниво Дания изпревари Ирландия и се превърна в най-нематериалния пазар в света. Общата нематериална стойност на датския пазар се е повишила с 6 процентни пункта, достигайки обща нематериална стойност от 82%. Дания се счита за силно нематериален пазар поради силния си акцент върху иновациите, научните изследвания и индустриите с висока стойност като фармацевтични продукти и възобновяема енергия. Фармацевтичният гигант Novo Nordisk отбеляза значително увеличение от 45% на стойността на нематериалните си активи, Coloplast AS се увеличи с 29%, а Vestas Wind Systems се повиши с 11%.
Данните на Brand Finance разкриват, че стойността на нематериалните активи на пазара в САЩ е скочила до небето с 12,1 трилиона USD (34%) от 2023 г., страната с най-голямо абсолютно увеличение. Секторът на полупроводниците стимулира растежа на нематериалната стойност в САЩ. Полупроводниците отбелязаха най-голям ръст в стойността на нематериалните активи сред всички сектори, класирани в проучването; сега това е секторът с третата най-висока нематериална стойност с над 7 трилиона щатски долара. Американският гигант NVIDIA изигра значителна роля в този растеж.
„Забележителният възход на NVIDIA не само затвърди нейното пазарно лидерство в разрастващата се икономика на изкуствения интелект, но значително повиши нейната нематериална стойност, повишавайки стойността на нейната марка, интелектуална собственост и взаимоотношения с клиентите. Като такива, данните на Brand Finance разкриват, че NVIDIA вече има третата най-висока нематериална стойност сред компаниите в световен мащаб с 2,9 милиарда щатски долара“, казва Ани Браун, директор по оценка в Brand Finance.
Освен това класацията за 2024 г. разкрива, че осем от 10-те най-големи компании в света с най-висока нематериална стойност са базирани в САЩ, като технологичните и интернет гиганти значително допринасят за високата нематериална стойност на страната. Apple и Microsoft продължават да държат позициите си като първите две компании с най-висока нематериална стойност в световен мащаб. В същото време медийните центрове Alphabet и Meta, както и гигантът за търговия на дребно Amazon, също имат ключов принос.
Проучването GIFT™ за 2024 г. също раздели бизнеса за управление на активи и инвестиции (както е дефиниран от трета страна CIQ) и банковия бизнес в два отделни сектора. Asset & Investment Management влиза в класацията за 2024 г. на 17-та позиция с 57% нематериалност; 43% от това е неразкрито.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.