Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световното търсене на злато е достигнало нов рекорд миналата година, апетитът през 2025 г. остава стабилен
Търсенето на злато в света е достигнало нов рекорден връх през 2024 г. на фона на стабилни покупки от централните банки и ръст на инвестиционното търсене, съобщи Световният съвет по златото (WGC) в годишния си доклад, цитиран от Си Ен Би Си.
Общите трансакции със злато са достигнали 4974 тона миналата година, в сравнение с 4 899 тона през 2023 г., включително извънборсови сделки (OTC).
„През 2024 г. глобалното търсене на злато скочи до нов тримесечен връх и рекордна годишна сума, подкрепена от повишената геополитическа и икономическа несигурност“, каза Шаокай Фан, глобален ръководител на централните банки в Световния съвет по златото.
Апетитът на централните банки към златото остава „ненаситен“, отбеляза Съветът, като за трета поредна година е бил постигнат темп на покупки надхвърлящ 1 000 тона.
Националната банка на Полша е била водещият нетен купувач сред централните банки, добавяйки 90 тона към своите резерви.
Централната банка на Турция, която е увеличила златните си резерви със 75 тона, е била вторият най-голям нетен купувач на злато сред централните банки. Централната банка на Индия е останала трета с постоянни покупки всеки месец с изключение на декември.
Общи инвестиции
Годишните общи инвестиции в злато са нараснали с 25%, достигайки четиригодишен връх от 1180 тона, до голяма степен подкрепени от борсово търгувани фондове в злато.
По подобен начин търсенето на златни кюлчета и монети е останало стабилно, подкрепено от силното търсене от Китай и Индия.
„Китайските инвеститори се сблъскаха с недостиг на алтернативни активи, в които да инвестират“, се посочва в доклада, като се подчертава, че комбинация от вътрешна икономическа несигурност, постоянна волатилност на пазара на акции и рекордно ниска доходност по държавните облигации тласка местните инвеститори към златото.
В Индия търсенето на злато нарасна, след като правителството намали митата за внос на злато от 15% на 6% през юли, отбеляза WGC.
Търсенето на инвестиции в злато също се е повишило във всички пазари на АСЕАН миналата година, като Сингапур, Индонезия, Малайзия и Тайланд отчитат двуцифрено увеличение на годишна база.
Извънборсовите инвестиции са останали стабилни миналата година и търсенето отразява желанието на хората с висока нетна стойност да хеджират геополитически и икономически рискове, посочи WGC. Извънборсовите трансакции се извършват директно между две страни, за разлика от търговията, извършвана от борса.
Търсенето на бижута все още е слабо
Търсенето в сектора на бижутата, което беше подложено на натиск от по-високите цени, е било потиснато, като потреблението е спаднало с 11% на годишна база.
Търсенето на златни бижута вероятно ще остане слабо тази година, тъй като покупателната способност на потребителите остава намалена от по-високите цени и по-слабия икономически растеж, посочиха анализаторите на съвета.
Цените на кюлчетата се повишиха, достигайки 40 рекордни върхове миналата година . В сряда фючърсите върху златото, търгувани на Нюйоркската стокова борса, се повишиха до 2875,8 долара за тройунция, показват данни от FactSet.
„През 2025 г. очакваме централните банки да останат водещите, а инвеститорите в златни ETF да се присъединят към играта, особено ако видим по-ниски, макар и променливи лихвени проценти“, каза Луиз Стрийт, старши пазарен анализатор на Световния съвет по златото.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.