Телекомите в тревога - кризата за ток застрашава и мобилните комуникации

Телекомите в тревога - кризата за ток застрашава и мобилните комуникации

Телекомите в тревога - кризата за ток застрашава и мобилните комуникации

Сложни времена се задават за  мобилните телефонни комуникации в Европа тази зима, ако се стигне до режим на тока, който неминуемо ще доведе и до сериозни нарушения в работата на мобилните мрежи в целия регион.

Решението на Русия да спре доставките на газ през основния маршрут за Европа след конфликта в Украйна увеличи рисковете от недостиг на енергия, пише Ройтерс в свой анализ. Във Франция - един от най-големите енергийни консуматори в Европа ситуацията се влоши от затварянето на много атомни електроцентрали за поддръжката.

Представители на телекомуникационната индустрия вече споделят опасения, че една сурова зима може да изложи на риск телекомуникационната инфраструктура на Европа, принуждавайки компаниите и правителствата да се опитат да смекчат въздействието.

В момента няма достатъчно резервни системи в много европейски страни, за да се справят с по-мащабни прекъсвания на електрозахранването, което повишава и опасността за прекъсвания на мобилните комуникации, посочва агенцията, цитирайки мнението на четирима ръководители на телекомуникационни компании от региона.

Страните от Европейския съюз, включително Франция, Швеция и Германия, се опитват да гарантират, че комуникациите няма да бъдат засегнати, дори и при изчерпване на резервните батерии, инсталирани на хилядите клетъчни антени, разпръснати из техните територии.

Франция

Кризисен план за действие, представени от френската електроразпределителна компания Enedis, включва потенциално прекъсване на тока до два часа в най-лошия сценарий, съобщиха за Ройтерс два отлично запознати източника.

Общ режим на тока ще засегне само части от страната на ротационен принцип, но основни услуги като болници, полиция и публична инфраструктура няма да бъдат засегнати, предвижда този план.

Швеция, Германия и Италия

Телекомите в Швеция и Германия също вече са изразили загриженост за възможен недостиг на електричество пред своите правителства. Шведският телекомуникационен регулатор PTS работи с телеком оператори и други правителствени агенции, за да намери решения. Това включва и обсъждане на сценарии за това какво ще се случи, ако бъде въведен режим (нормиране) на тока, казаха за Ройтерс няколко източника, запознати с въпроса.

PTS финансира закупуването на преносими бензинови и мобилни базови станции, които се свързват с мобилни мрежи, за да се справят с по-продължителни прекъсвания на захранването, заяви говорител на компанията.

Италианското телекомуникационно лоби ще отстоява пред новото правителство на Италия позицията мобилната мрежа в страната да бъде изключена от всякакви прекъсвания на електрозахранването или спестяване на енергия.

Прекъсванията на електрозахранването увеличават риска от повреждане на електронните компоненти, ако бъдат подложени на внезапни прекъсвания, посочи пред Ройтерс ръководителят на телекомуникационното лоби в Италия Масимо Сарми.

Производители на телекомуникационно оборудване като Nokia и Ericsson пък работят с мобилните оператори, за да смекчат въздействието на недостига на електроенергия.

План "Б"?

Европейските телекомуникационни оператори трябва да ревизират мрежите си така, че да намалят допълнително потребление на енергия и да модернизират оборудването си, като използват по-енергийно ефективни радио дизайни, казват още потърсените за коментар от Ройтерс неназовани четирима ръководители на телекомуникациите.

За да пестят енергия, телекомите използват софтуер за оптимизиране на потока на мобилния  трафик, "приспиват"кулите, когато не са в режим на експлоатация и изключват различни честотни ленти, обясниха източници, запознати с темата.

Дойче телеком например има 33 000 кули, а мобилните системи за аварийно захранване могат да поддържат само малък брой от тях едновременно, казва говорител на компанията. Дружеството възнамерява да използва мобилни системи за аварийно захранване, които разчитат предимно на дизелово гориво в случай на продължителни прекъсвания на електричеството.

Франция има около 62 000 мобилни кули, но браншът няма да успее да оборудва всички антени с нови резервни батерии, предупреди президентът на Френската федерация на телекомуникациите (FFT), Лиза Белуло.

Свикнали с непрекъснато електрозахранване от десетилетия, европейските страни отдавна са изоставили аварийните варианти като генератори, които да поддържат захранване за по-дълго време, добавя тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ