Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Топли и прясно изпечени - тайните рецепти на BILLA Пекарна за вкуса от детството
Създаваме сами нашите майстори пекари, споделя Владимир Димитров, мениджър свежест категория Хляб, хлебни и сладкарски изделия, BILLA Пекарна. По образование той е технолог, а по призвание носи и предава професията хлебар. Пътят му в занаята започва още през 1999 г. Натрупал е опит в малки и средни занаятчийски пекарни, големи индустриални производства, както и в професионални и занаятчийски центрове в Европа.
- Имате над 20-годишен опит в технологията и производството на традиционен български хляб. Разкажете ни за опита си и за това как се е променила професията през годините до днес?
- Започнах да се занимавам с хляб и хлебни изделия още през ученическите си летни ваканции. Любовта ми към занаята наследих от дядо ми, а той я е наследил от своя баща. Семейството ми е имало собствена пекарна в едно софийско село, от която са ми останали за спомен само няколко нощви (б.р. дървени съдове, в които в миналото се е замесвало тестото). В BILLA България практикувам любимия си занаят, развивам категорията Хляб, хлебни и сладкарски изделия и предавам професията вече 20 години. През годините сама по себе си тя не се е променила като профил. Оборудването е все по-модерно, с по-добри технически параметри, които гарантират качеството и безопасността на изделията, но това не променя самия характер на професията.
- Клиентите стават все по-взискателни към качеството и все по-настоятелни в търсенето на истинския вкус и аромата от детството. Как посрещате тези очаквания? Откъде вземате рецептите за хляба в Билла Пекарна?
- Клиентите ни стават все по-взискателни и ние очакваме точно това от тях, защото ни помага да се развиваме и да ставаме по-добри. Търсеният вкус и аромат на домашно изпечен хляб е приоритет за нас в BILLA, а нашите пекари го постигат със спазването на правилната технология, избора на съставки с гарантиран произход и рецептите, в които имат участие и самите те. Тук мога леко да „открехна вратата“ и да ви споделя, че част от суровините, които използваме, са брашна, смлени на каменна мелница.
- Разкажете ни повече за брашното, смляно в каменна мелница. Какви са здравословните ползи от тази технология?
- В основата си това са пълнозърнести брашна. Ключова е самата технология. Смилането на зърното цяло, без да се премахва плодовата, семенната обвивка и зародиша, запазва ценните вещества - витамини от групата В, както и минералите магнезий, цинк и желязо. Зародишът е богат на белтъчини и витамини от група Е. На каменната мелница суровините се смилат при значително по-ниска температура, което от своя страна запазва в много по-голяма степен полезните качества на зърното. Недостатъкът при тази технология е единствено по-късият срок на годност на брашното, затова производството на този вид хлябове изисква по-прецизна работа и планиране. В собствените пекарни на BILLA имаме сериозен опит в работата с такива суровини, ето защо можем да гарантираме, че продуктите, които предлагаме, са винаги свежи и с високо качество на съставките.
- През ноември миналата година бяхте отличени с приза в категорията за иновативни технологии от Съюза на хранително-вкусовата промишленост именно за продуктите на Билла Пекарна. С какво успяхте да впечатлите журито?
- Именно продукти, произведени по наши BILLA рецепти и от висококачествени суровини, бяха отличени с награда на научно-практическата конференция на Съюза по хранителна промишленост. Горди сме, че получихме награда тъкмо в категорията „Най-добър продукт собствена марка“, която ни беше връчена лично от министъра на земеделието.
- Хлебарите не са ли изчезваща професия? Къде откривате вашите майстори на печива?
- Действително, с навлизането на голям брой нови професии през последните години, професията пекар става все по-малко популярна сред младите хора. Днес по-трудно откриваме нашите майстори пекари, затова и все по-често сами ги създаваме. Вярвам, че в това ни помага умението да запалим желанието у човека да се научи и да прави хляба с любов. Затова, бих искал да се обърна към всички практикуващи един от най-старите и най-истинските занаяти в света: пазете, носете и предавайте знанията и любовта към професията!
***
Венета Милева, пекар
- В колко часа става един професионален пекар?
- Ставам в 3:45 ч. Наистина ми се спи, но усетя ли тестото под пръстите си, се зареждам с енергия и не усещам как времето минава.
- Можете ли да споделите с читателите някоя от тънкостите при омесването на перфектния домашно приготвен хляб?
- За омесването на перфектен домашно приготвен хляб е необходимо брашното да се пресее поне два пъти. Да не се пестят мляко, брашно и яйца. Да се остави тестото да втаса колкото е нужно. И разбира се, всичко да се приготвя с любов.
***
Снежана Трайкова, пекар
- Какво харесвате най-много в своята работа като пекар?
- В работата си харесвам да правя всякакви и най-различни продукти от тесто. Харесва ми допирът до тестото и ароматът на прясно изпечения хляб.
- Кои са любимите печива и закуски на вашето семейство? Приготвяте ли такива у дома?
- В нашето семейство обичаме всякакви тестени закуски. Харесваме пици, мекици, баници и различни сладкиши. А палачинки можем да ядем и за закуска, и за вечеря.
Цонко Илиев, пекар
- Казват, че занаят не се учи, а се краде. Вие как се насочихте към тази професия и кой е първият ценен съвет, който получихте?
- От много ранна възраст гледах работата на опитните хлебари, в това число и на майка ми, която работеше в хлебозавода в града ни. Самият аз за първи път се сблъсках с този занаят на 18 г. в хлебозавода в Ловеч и така до днес не съм изневерил на професията. От 17 години работя в BILLA и ми харесва да се справям с различните предизвикателства в тази работа. Занаят се краде, в това съм убеден, станах хлебар на шега и по наследство. Баба ми, майка ми и леля ми бяха професионални хлебари.
- Какво харесвате най-много в професията си и какво бихте посъветвали хората, които се колебаят дали да поемат по този път?
- Моят съвет към новите колеги е да бъдат упорити, да се учат от такива като мен и да си „откраднат“ занаята, защото хляб е имало и ще има винаги.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.