Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Защо все повече богати американци търсят втори паспорт?
Богатите семейства в САЩ все повече кандидатстват за второ гражданство като начин да ограничат финансовите рискове, пред които са изправени, според водеща адвокатска кантора, цитирана от Си Ен Би Си.
Богатите изграждат тези „паспортни портфейли“ – колекции от второ и дори трето или четвърто гражданство, в случай, че трябва да избягат от родината си. Henley & Partners, адвокатска кантора, която е специализирана в гражданства на хората с висока нетна стойност, съобщава, че американците сега превъзхождат всяка друга националност, когато става въпрос за осигуряване на алтернативно пребиваване или допълнително гражданство.
„САЩ все още са страхотна страна, все още имат невероятен паспорт“, каза Доминик Волек, ръководител на група частни клиенти в Henley & Partners. „Но ако съм богат, бих искал да се предпазя от нивата на нестабилност и несигурност. Идеята за диверсификация се разбира добре от богатите хора, когато става въпрос за инвестиране. Няма смисъл да имам една страна на гражданство и пребиваване, когато имам възможността да разнообразя и този аспект от живота си“, добави той.
Скорошни примери за схвърхбогати хора, които търсят или са се сдобили с второ гражданство, включват съоснователя на PayPal и Palantir Питър Тийл, който добави гражданство в Нова Зеландия, и бившият изпълнителен директор на Google Ерик Шмид, който кандидатства за гражданство в Кипър.
Разбира се, богатите не събират масово багажа си и не се отказват от американското си гражданство. Така нареченият „данък при напускане“, изискван при отказ от гражданство, прави подобна стъпка финансово непосилна за повечето американски граждани с изключение на най-богатите от тях. Затова повечето богати американци търсят втори паспорт или програма за гражданство, които да са в допълнение към американските им документи.
Според Henley най-популярните дестинации за допълнителни паспорти сред американците са Португалия, Малта, Гърция и Италия. Програмата "Златна виза" на Португалия е особено популярна, тъй като предоставя път към пребиваване и гражданство, включващо безвизово пътуване в Европа, в замяна на инвестиция от 500 000 евро във фонд или частен капитал. Малта предлага златна виза срещу 300 000 евро инвестирани в недвижими имоти, които според Волек са станали „особено популярни сред американците“.
„С Малта вие ставате европейски гражданин с пълни права за установяване в цяла Европа“, каза той. „Така че можете да живеете в Германия, вашите деца могат да отидат да учат във Франция и имате право да живеете, работите и учите в цяла Европа“.
Има три основни причини за разрастването на американските паспортни портфейли. Алтернативният паспорт улеснява пътуването на американците и ги кара да се осмеляват да посещават части на света, които са по-малко приятелски настроени към САЩ.
„За американски, британски и израелски граждани, внезапно несигурни дали са добре дошли в чужбина, допълнителните паспорти осигуряват жизненоважна гъвкавост“, според доклад на Henley. „С нарастващата глобална нестабилност, притежаването на гражданство в друга държава, особено в такава, която се счита за по-неутрална или политически доброкачествена, сега предоставя ценна резервна или алтернативна опция.“
„За американски, британски и израелски граждани, които внезапно не са сигурни дали са добре дошли в чужбина, допълнителните паспорти осигуряват жизненоважна гъвкавост“, според доклад на Henley. „С нарастващата глобална нестабилност, притежаването на гражданство в друга държава, особено в такава, която се счита за по-неутрална или политически доброкачествена, сега предоставя ценна резервна или алтернативна опция“, добавят в доклада.
Друга причина са бизнес пътуванията, които могат да бъдат по-безопасни и по-малко забележими с неамерикански паспорт. . Американските бизнес лидери могат да бъдат мишени за „вземане на заложници или тероризъм във високорискови страни, до които трябва да пътуват с бизнес цели“, според доклада.
Използването на вторичен паспорт може също да помогне за трансгранични финансови трансфери или сделки в рамките на новата държава.
И накрая, някои богати американци просто искат резервно пребиваване за евентуално пенсиониране, за да бъдат по-близо до семействата си, които живеят в чужбина, или поради причини, свързани с начина на живот в новата ера на дистанционна работа. За други политиката на САЩ е движещата сила.
„Всички живеем в несигурни времена, не само в САЩ, но и във всички нации по света“, каза Волек. „Кой знае какво ще се случи след това. Наистина става дума за наличието не само на план Б, но и на план В и Г“.
В световен мащаб миграцията на милионерите се очаква да достигне нов връх през 2024 г., тъй като войните, правителствените репресии срещу богатството и политическата несигурност тласкат повече богати жители към други страни. Приблизително 128 000 милионери се очаква да се преместят в нова страна тази година, спрямо 120 000 през 2023 г. и 51 000 през 2013 г., според Henley.
САЩ остават топ дестинация за глобалните милионери, напускащи други страни, с нетен приток от 2200 милионери през 2023 г. и прогнозиран приток от 3500 през 2024 г., според Henley.
Китай остава най-големият източник на миграция на милионери, загубил нетно 13 500 милионери миналата година.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.