Активи за продан - търсенето е слабо

Активи за продан - търсенето е слабо

Без особена дълбочина определиха някои анализатори отминаващата година, имайки предвид липсата на значимо търсене на активи. Поведението на бизнеса на сливания и придобивания през 2013 г. бе напълно в синхрон с развитието на икономиката и със склонността и намеренията за инвестиране на Балканите и в частност в България. Сделките у нас бяха около 50 на брой, като само единици можем да квалифицираме като знакови по размер и перфектни като оценка. Но дали тази оценка на този пазар е съвсем точна? Какви тенденции откриваме под повърхността?

Значителен брой малки сделки

Извън полезрението на анализаторите остават множество сделки на сливания и придобивания на малки и микропредприятия, които не са видими и прослeдими. Между тях има много добри, някъде около 10 000 на брой, които, макар и спорадично, отбелязват значителен ръст на продажбите. Става въпрос за сделки от порядъка на няколкостотин хиляди лева в областта на хранително-вкусовата промишленост. Това е нормален път на преструктуриране и окрупняване на бизнеса в сравнително трудна за бизнеса среда.

Домашни територии

На световно равнище се наблюдава преместване на бизнеса в близки до основните за операциите територии – т.нар. домашни територии. Това е породено както от необходимостта от близост при репатриране на печалбите, така и от работа с по-близки и по-малко враждебни данъчни режими. Тази тенденция се подкрепя и от ограниченията, които възникват при трансграсничното банково финансиране след финансовата криза от 2008 г. Това е една от причините за изтеглянето на чуждестранни инвеститори от България и за пренасочването на инвестициите им в по-близки за тях ареали. Примерът е Sanoma Magazines, която напълно се изтегли от страната. Същият аргумент пренасочва европейски бизнеси отново към пределите на ЕС.

Обичайното алокиране е завръщане от Далечния Изток към Европа. Например, множество компании за компоненти за автомобилната индустрия, както и индустриални играчи от Германия и Франция, намират България за една по-добра локация за производство, когато правят анализите си за цена-полезност. Други причини са близостта на страната до основните пазари в Европа и наличен добър трудов капацитет. В повечето от тези случаи инвеститорите предпочитат да стартират проект на „зелено“, поради факта, че така капиталовложенията са под пълен контрол. Тази година германската „Бер-Хелла Термоконтрол” започна изграждането на своя технологичен завод край София. Анализът на процеса на сливания и придобивания би бил едностранчив, ако не се вземе предвид състоянието на финансовата система у нас.

Виктор Манев, ММC

Още тенденции на пазара на сливания и придобивания - в броя на „Мениджър”, който е в печатницата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ