Апетит към рискови активи покачи еврото

Апетит към рискови активи покачи еврото

Еврото се покачи с половин цент през изминалата седмица, а търговията премина под знака на Деня на благодарността в САЩ, който лиши валутните спекуланти от съществени емоции.

Макроновините в края на месеца не са сред най-важните, но дадоха основания за търсене на рискови активи и за покупки на еврото. В САЩ бизнесклиматът за индустрията в Чикаго надхвърли очакванията, а свиването на поръчките за стоки с дълготрайна употреба не беше съществено и не промени предпразничните настроения.

Еврото беше подкрепено от данните за безработицата в Германия, а данните за по-висока инфлация от прогнозите на анализаторите в Еврозоната засилиха очакванията, че ЕЦБ няма да печата агресивно пари. Интересно сравнение може да се направи с британския паунд, който поскъпна веднага след изявлението на управителя на Централната банка, че няма да бъде допуснато пазарът на имоти да се превърне в рисков фактор за финансовата стабилност.

Мерките за отнемане на стимули са основна причина за поскъпване на една валута и всеки коментар или действие раздвижва курсовете. Засега обаче централните банки не преминават отвъд риториката. Търговията с единната валута беше повлияна и от политически събития. Постигнатото споразумение с Иран за ядрената програма на страната доведе до краткотраен спад на еврото до 1,35 щ. долара в понеделник, но в края на седмицата валутата премина над 1,36. Фактор за покачването и стана също така формирането на коалиционно правителство в Германия, а намаленият рейтинг на Холандия от Standard&Poor’sс една степен не предизвика никаква реакция на пазара.

Коментар: Цветослав Цачев, ИПЛ „Елана Трейдинг”

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ