Банковият ни сектор с достатъчно ресурс да подкрепи кредитирането

Банковият ни сектор с достатъчно ресурс да подкрепи кредитирането

Банковата система приключи 2011 г. с обща капиталова адекватност от 17,5%, която отчетливо надхвърля регулаторния минимум от 12%. В резултат на стабилната ликвидна и капиталова позиция, българският банков сектор е добре подготвен да подкрепи кредитирането при по-благоприятна вътрешна и външна икономическа среда, което ни отличава от някои други конкуренти в Югоизточна Европа. Това сочи анализ на Райфайзен Рисърч на Банковия сектор за Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

Ръстът на депозитите на домакинствата, както и нарастващото доверие на населението в банковия сектор са допринесли за нарастването на депозитната база с около 12% на годишна база.

Ниската кредитна активност и устойчивият ръст на депозитите бяха основен двигател за нарасналата ликвидност в банковата система. Измерена с коефициента на ликвидните активи, ликвидността се е подобрила до 25,57% към края на 2011 г., спрямо 24,37% година по-рано.

Съотношението кредити към депозити спада до около 106% през 2011 г. – значително под нивата от 2009 и 2010 г. (около 115-120%), изтъкват от РБИ. Б

За трета поредна година, българският банков сектор отчета спад в нетната печалба, която се е свила до 300 млн. евро през 2011 г., спрямо 315 млн. евро през 2010 г. Възвращаемостта на активите (ROA) на банковата система, както и възвращаемостта на балансовия капитал и резерви (ROE) също намаляват за трета поредна година, достигайки съответно 0,78% и 5,76%.

По-слабият финансов резултат се дължеше на разходите за обезценка вследствие на ръста на класифицираните кредити и ниския ръст на новоотпуснатите кредити. През 2011 г. системата отчита лек спад в темпа на растеж на класифицираните и необслужваните кредити. Класифицираните кредити възлязат на 23,21% от общите кредити, като 8,29% представляват кредитите „под наблюдение” (кредити със забава 30-90 дни), 3,18% „необслужвани кредити” (забава от 90-180 дни) и 11,75% „загуба” (забава от над 180 дни).

Като цяло ситуацията на банковия сектор в Централна и Източна Европа се подобрява.

„Въпреки турбуленциите в еврозоната, които влияят и на ЦИЕ, банковите пазари в региона показаха по-голяма устойчивост, отколкото се предполагаше по-рано. Най-вече Полша и Русия демонстрираха солидно развитие и бяха светъл лъч на банковия пазар”, коментират анализаторите на Райфайзенбанк.

„Когато става въпрос за банковата индустрия в ЦИЕ и бъдещият й потенциал за растеж, трябва да се вземе предвид размера й в контекста на еврозоната. В номинално изражение и на базата на настоящите пазарни оценки, целият регион представлява 27% от БВП на еврозоната, докато общите кредити в ЦИЕ възлизат на едва 9% от общия обем кредити в еврозоната, казва Петер Брециншек, главен икономист на Райфайзен Рисърч, отбелязвайки потенциала на банковите сектори в Централна и Източна Европа.

Към края на 2011 г. активите в ЦИЕ възлизат на 2,068 млрд. евро, в сравнение с 1,846 млрд. евро към края на 2010 г. и представляват съответно 7,7% и 7,2% от банковите активи в еврозоната. Общите активи са по-малки в сравнение с активите на някоя от големите банки в еврозоната – например „Дойче банк, чийто активи възлязоха на 2,164 млрд. евро към края на 2011 г., се казва в доклада на Райфайзенбанк.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ