Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Без удръжки за авансов данък за хонорари и наеми в последните три месеца на 2013 г.
За последните три месеца на 2013 г. работодателите няма да удържат авансов данък за доходите от хонорари и граждански договори. Това означава, че хората, които получават такъв вид доход ще вземат с 10% повече за периода октомври-декември тази година.
Промяната в Закона за данък на доходите на физическите лица е в сила от началото на тази година, но повечето данъкоплатци научават за нея едва сега, тъй като удръжката на данъка спира с плащанията през октомври. За някои прекратяването на отчисленията на практика се отнася за доходи от септември, изплащани в началото на този месец. Поправката ще затрудни хиляди хората, получили по-високи доходи сега, тъй като догодина не само ще трябва да ги декларират, но и да ги довнесат в държавната хазна. Досега физическите лица трябваше само да декларират въпросните доходи и на практика си спестяваха време и транзакционни разходи да превеждат средствата към бюджета лично.
„Например ако един журналист получава възнаграждение за статиите, които пише и това възнаграждение е 100 лева месечно за всички 12 месеца за 2013-а, за месеците от януари до септември неговият работодател ще удържи данъка върху тези сто лева и разполагаемата сума за тези първи три тримесечия ще бъде в размер на 90 лева. За тях ще получим служебна бележка и единствено трябва да ги декларираме догодина по време на данъчната кампания. Какво се случва за хонорарите през последните три месеца? Картината ще е различна, защото журналистът ще получи 30 лева повече за последното тримесечие и ще има данък за довнасяне”, обясни преди време говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Мотивите за въвеждането на тази поправка са, че така на държавата ще й е по-лесно, тъй като ще получи със закъснение част от приходите си, защото вместо тези пари да постъпят в бюджета през януари, който е първи месец след четвъртото тримесечие на предната година, може внасянето на данъка да се забави до 30 април. Това е крайният срок, в който физическите лица трябва да декларират данъците си и ако имат суми за довнасяне, да ги платят.
От НАП обясниха, че промяната е предприета с цел да не се затруднява системата за управление на приходите. От приходната агенция се аргументираха, че авансово удържаният данък може да се плаща в годината, когато е бил удържан, и ако през януари се внесат средства, удържани в периода от октомври до декември, ще се създаде объркване в софтуера, който обработва декларациите и плащанията.
Нови декларации за авансов данък върху доходите си подават от началото на тази година хората, които сами се осигуряват и плащат данъците си, като лекари, нотариуси и адвокати. Те подават декларации за авансовия данък върху доходите си на тримесечие - до 30 април (за доходите от първото тримесечие), до 31 юли (за второто тримесечие) и до 31 октомври (за третото тримесечие). За четвъртото тримесечие авансови вноски не се правят, а данъкът се плаща направо с подаване на годишната данъчна декларация в срок до 30 април 2014 г.
До 31 октомври хората, които сами се осигуряват, трябва да пуснат последната декларация образец 4001 за настоящата година и в нея да опишат всичките си доходи за периода юли - септември. С подаване на годишната си данъчна декларация през 2014 г. ще изчислят и внесат дължимия налог за последното тримесечие.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.