Бонуси и разумни цени за енергия от биомаса, искат експерти

Бонуси и разумни цени за енергия от биомаса, искат експерти

Справедливо ценообразуване и бонусна система за производството на екоенергия от биомаса и твърди битови отпадъци да бъдат заложени в Закона за възобновяемите енергоизточници. Това предложиха специалисти по време на семинар за възобновяеми енергийни източници, организиран от Българския енергиен форум семинар в София.

Колкото повече се увеличава производството на енергия от биомаса и твърди битови отпадъци, толкова повече намалява вероятността ЕС да не наложи санкции на страната ни, коментираха участниците във форума.

Освен финансовия ефект, стимулирането на това производство е от огромно значение за изчистването на околната среда от опасни отпадъци, каквито са отпадъците от фермите, мандрите, маслобойните, кланиците, месопреработвателната промишленост, консервната промишленост, развалена стока от магазини и тържища, паднали и заболели дървета, отпадъците от дърводобива и дървообработването, както и твърдите битови отпадъци, подчертаха експертите.

„Можем да спестим огромни глоби на българските производители. Нещо повече – можем да генерираме допълнителна добавена стойност и то най-вече в по-слабо развитите селски райони”, заяви председателят на Българската асоциация за устойчива енергия Костадинка Тодорова.

За да се възползваме от всички предимства на производството на биоенергия обаче, трябва да се насърчат инвестициите в този тип производство чрез данъчни облекчения, както и да се определи приемлива изкупна цена. В момента инвестицията в производството на полезна енергия от тези отпадъци е с много по-висока цена в сравнение с тази от другите възобновяеми източници. От Асоцията предлагат още да се въведе и бонусната система, приложена успешно в редица европейски страни за отглеждане на растения за производство на енергия, за енергия, произведена от отпадъците от дейности по облагородяване на ландшафта и при преработването на биомаса и от твърди битови отпадъци от системи и процеси с по-висока степен на опазване на околната среда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ