Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борисов: Следващите поколения ще кажат "Благодаря, бате Бойко!"
"Следващите поколения ще кажат "Благодаря, бате Бойко, че си стискал и не си дал да се изхарчат парите". Така премиерът Борисов обобщи досегашната икономическата политика на правителството през последната година и макроикономическите параметри, заложени в бюджета за следващата.
Макрорамката предвижда ръст на икономиката от 2,9%, средногодишна инфлация от 3,2% и бюджетен дефицит от 1,35%. Очакваните приходи са малко над 28 млрд. лв, а разходите около 30 млрд. лв.
За здравеопазване са предвидени 3,2 млрд. лв., а за образование 3 млрд. лв. Очаква се преките чуждестранни инвестиции да се увеличат през 2012 г. до 2,2 млрд. лв. от 1,6 млрд. тази година.
В проектобюджета е заложен много по-нисък дефицит от нормата за ЕС (3%), тъй като
бюджетът се пресмята за две години напред, обясни Борисов.
"През 2013 г. излизат 1.6 милиарда дълг по облигациите на Милен Велчев.
Тази година трябва да спестим тези пари, за да ги имаме догодина. Искаме догодина да отделим и 1 милиард за пенсии, както и
около 400 милиона за останали разплащания. Така, като прибавим и парите
на Велчев, се получава, че отсега трябва да спестим 3 милиарда",
пресметна Борисов в студиото на Нова телевизия.
Пенсиите ще бъдат увеличени догодина, потвърди по-късно премиерът пред журналисти в Народната библиотека, където присъства на връчването на дарение от "Медийна група България Холдинг". Пресгрупата, издаваща вестниците "Труд" и "24 часа" дари българска и чуждестранна литература на стойност 1 млн. лв. за всички 3200 читалища в страната в чест на предстоящия Ден на народните будители.
В бюджета за 2012 г. има 245 млн. лв. повече за пенсии, уточни премиерът. Как ще бъдат разпределени обаче, ще реши Тристранният съвет, който по-късно днес се събира да заседава, за да обсъди проектобюджета. Финансовият министър и вицепремиер все още не е потвърдил, че е заложено такова перо. В разчетите обаче има разписан ръст на разходите за пенсии с 238.7 млн. лв.
Една от основните теми, която ще се дискутира на днешната среща е това дали да бъде увеличена минималната работна заплата от 270 на 290 лв. през април 2012 г.
На въпрос трябва ли да бъдат касирани изборите, Борисов заяви: „Нека изчакаме да излязат резултатите, да се види колко са недействителните бюлетини процентно. През годините този процент е бил около 7-8. Ако са около 7 % това е колкото на всички избори досега“. Така той задочно отговори на обвиненията на БСП, че 700 000 бюлетини са недействителни.
„Притесненията и това, което се получи на практика, бяха само с една-единствена цел – да спестим пари на данъкоплатците като направим заради изборите 2 в 1. Така спестяваме минимум 18 млн. лв. от парите на данъкоплатците. Питайте читалищата – ако им кажем, че ще им дадем 2-3 млн. лв. повече, каква радост ще бъде“, обясни премиерът.
Премиерът обясни, че когато се е кандидатирал за кмет, не е имал нито представител в ЦИК, нито в ОИК и никъде и никога не се е съмнявал в законността на провеждането на вота.
„Сега всички политически партии имат представители и накрая се подписват върху протоколите. Съжалявам за тези, които са загубили, но нищо не мога да направя повече за тях“, каза Борисов.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.