Братята Уинкълвос създават фонд за цифрова валута биткойн

Братята Уинкълвос създават фонд за цифрова валута биткойн

Братята Уинкълвос създават фонд за цифрова валута биткойн

След като прекратиха правния си спор със създателя на социалната мрежа Facebook Марк Зукърбърг, братята близнаци Уинкълвос се заеха с бизнес планове. Те ще представят на пазара в САЩ фонд за цифрова виртуална валута биткойн, съобщава Би Би Си.

Фондът (The Winklevoss Bitcoin Trust) първоначално ще продаде дялове на инвеститори на стойност 20 милиона долара. Това посочва описанието на дейността му, подадено до американските регулатори.

Близнаците са сред най-известните поддръжници на биткойн валутата – виртуална валута, която се търгува независимо от монетарните власти. Стойността й скочи в последните месеци, но все още остава силно колеблива. През януари цената на един биткойн в САЩ бе едва 10 долара, докато на 10 април тя вече бе достигнала 260 долара. В момента биткойнът се търгува за по-малко от 90 долара.

Както и останалите видове валута, биткойнът се ползва за продажбата на разнообразни стоки - от софтуер до пица. Приема се като разплащателно средство дори от американски сайтове за онлайн срещи. Валутата е създадена чрез математическа формула в процес, назоваван „биткойн миниране”. Ключът в тази формула е, че биткойн снабдяването по презумпция не може да надхвърли 21 милиона. Това, от своя страна, доведе до спекулации, че стойността на виртуалните пари може да се повишава още.

Братята Уинкълвос станаха известни по цял свят, след като заведоха дело срещу Марк Зукърбърг през 2004 г. Това стана ясно и от кинолентата „Социалната мрежа”. В делото те го обвиниха в кражба на идеята им за създаване на Facebook, тъй като още през 2003 г. се обърнали към него с молба да им помогне да реализират проекта си за създаване на сайт за запознанства за студентите в Харвард. Марк се съгласява, но през февруари 2004 г. пуска сам своя версия на социална мрежа.

Първото дело се проточи няколко години, като през 2008 г. братята и Зукърбърг постигнаха извънсъдебно споразумение. Тогава Уинкълвос получиха компенсация в размер на 20 млн. долара и акции от Facebook за 45 млн. долара на цена от 36 долара всяка. Междувременно обаче социалната мрежа поскъпна и това мотивира братята да заведат ново дело с претенциите, че са били измамени с цената на акциите и реално е трябвало да получат четири пъти повече.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ