БТК получи разрешение да придобие изцяло НУРТС България

БТК получи разрешение да придобие изцяло НУРТС България

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на БТК ЕАД да придобие контрол върху групата на НУРТС България АД (Национално Управление “Радио и телевизионни станции"). Решението на Комисията ще позволи на БТК да придобие 100% от акциите на НУРТС, посочват от компанията.

Планираната сделка няма да доведе до промяна на пазара на услугата „колокация” и всички партньори на НУРТС ще продължат да ползват предоставяната услуга в условията на пълна равнопоставеност и прозрачност.

Към момента "НУРТС България" е 100% собственик на "НУРТС Диджитъл" - дружеството, което държи лиценза за цифрово ефирно тв разпространение в България.

В края на април Европейската комисия осъди България за нарушения при раздаването на лицензите за мултиплексите. Ако не отстрани нарушенията, България ще плаща солена глоба в размер на 8 448 евро на ден, бе записано в решението на Съда на Европейския съюз в Люксембург.

Нарушенията са в условията на конкурсите, с които са раздадени лицензите на мултиплексите, разпространяващи цифровия тв сигнал. Според Брюксел и решението на съда тези условия ограничават конкуренцията.

Конкурсите бяха проведени от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) под ръководството на сегашния й шеф Веселин Божков. Пет от тях стартираха и завършиха при правителството на Станишев, а последният при първия кабинет на Борисов. И шестте лиценза бяха спечелени от фирмите „Тауърком“ и „Хану про“, чиито инвестиции бяха гарантирани от фалиралата Корпоративна търговска банка.

След серия прехвърляния сегашни собственици на лицензите са „НУРТС диджитал“, дъщерна компания на „НУРТС България“, и „Фърст диджитал“. Последните две са част от сделката за 1 евро, която мистериозният купувач LIC33 на белгиеца Пиер Луврие обяви в пакет с БТК, военния завод „Дунарит“ и други фирми под контрола на Цветан Василев.

Според съдебното решение нарушенията са три. Едното е, че с промяна в Закона за електронните съобщения, приета по време на тройната коалиция, е въведено ограничение само две фирми да могат да получат честоти за цифрово тв излъчване.

Другото нарушение е, че в същия закон по същото време бе вкарано ограничение създатели на тв програми да не могат да участват в конкурсите. На това основание от конкурса за мултиплексите бе отстранено австрийското дружество ORS, което притежава австрийската обществена телевизия ORF. ORS е една от двете фирми, по чиито жалби Европейската комисия през 2011 г. започна проверка на казуса. Другата е българската Ди Ви Би Ти, която също бе отстранена от един от конкурсите за мултиплексите заради неназован тогава проблем с националната сигурност.

Третото нарушение е законовата забрана спечелилият конкурс за мултиплекс да строи своя собствена мрежа, както искаха австрийците. Това принуждава всички да ползват съществуващата мрежа на НУРТС, което беше собственост на БТК, а впоследствие прехвърлено на офшорка под контрола на Цветан Василев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ