България 62-ра по износ на стоки в света

България 62-ра по износ на стоки в света

България заема 62 място в световния износ, а българската търговия съставлява едва 0.2% от световната. Това сочат актуални данни в анализ на Веселин Илиев, главен директор на център „Външноикономическо сътрудничество“ на Българската стопанска камара. Документът бе огласен днес от икономическата организаци.

Както и в предишни години, водещи в българския експорт продукти са горива и мед, следвани от електрически и електронни изделия и машини, става ясно от анализа.

Износът на електроника и електротехника през последните 5 години (2007-2011 г.) е отбелязал средногодишен ръст от 17%, докато в световен мащаб същият показател е нараснал с 4% за същия период. Това, на практика означава, че страната ни печели пазарен дял, коментира експертът. Подобни постижения са регистрирани и при износа на машини, където за 5 години средният ни експортен ръст е 4% при средногодишен ръст в световен мащаб от 2%.

За разлика от тях, при продуктите от желязо и стомана и облекла се регистрира загуба на пазарен дял за последните пет години.

Износът на слънчогледови семена обаче бележи ръст от 105% през миналата година спрямо 2010 и възлиза на почти $680 млн. По този показател страната ни отстъпва първото място на Румъния, която бележи ръст от 143% спрямо 2010 г. България изнася слънчоглед най-много за Румъния, Холандия, където вносът от страната ни е на първо място с 31.5% и Турция, където страната ни е втора след Украйна с 28.4% от вноса.

Стабилни позиции продължава да държи износът на електроенергия. За периода 2007-2011 г. ръстът е 10% при ръст на световния внос 6%, се отбелязва в експертния анализ. Ток изнасяме главно за Гърция, където държим 32% пазарен дял от вноса на електроенергия, за Сърбия с 9,7% от вноса и Македония. Трите държави приемат 70% от износа на електроенергия на България.

Любопитен факт от документа е, че понастоящем сме трети в света по износ на отпадъци от благородни метали (б.р. – авторът предполага, че става въпрос за отпадъци от сребро), където страната ни бележи 80% ръст на експорта. Той е насочен основно към Белгия в размер на $368 млн. за миналата година, Корея – $105 млн и Канада – $70 млн.

Износът на пшеница в последните 5 години традиционно бележи добри резултати – среден ръст 60% при ръст на световния внос 5%.

България е на 11. място сред износителите на пшеница в света като експортът на този продукт в последните пет години бележи среден ръст от 60% при ръст на световния внос 5%. Изнасяме основно за Испания и Италия.

Нашето зърно обаче се продава на борсите на далеч по-ниска цена от средната за света – $270 на тон, при средна световна $319 на тон, отбелязва авторът на анализа. Преките ни конкуренти като Румъния например продават пшеницата си за $274 на тон, Унгария – за $296 на тон, Чехия – $303 на тон, Полша – $330 на тон. С по-ниски от нас цени са само Русия и Украйна.

Траен ръст в последните години бележи и износът ни на медикаменти. Страната ни печели пазарни позиции в Русия, където достига пазарен дял от 1.3% с ръст на износа от 33%. Още по-голямо увеличение бележи експортът на медикаменти за Германия – 81%, при ръст на немския внос 12%.

За да се запази българският експортен ръст авторът на анализа препоръчва да се увеличи присъствието на други пазари. България не използва достатъчно възможностите на най-динамичния пазар в Европа и най-големия град – Истанбул, Турция, отбелязва той. Но основните пазари, към които България трябва да насочи усилията си са Германия, Италия, Франция и други развити европейски държави, чиито износ нараства, като стане подизпълнител на техни фирми, се препоръчва в доклада.

В същото време е добре да се инвестира в производството и износа на стоки с относително голяма добавена стойност, сред които: компоненти за автомобилостроенето – хидравлика, машинни възли, акумулатори, лагери, кабели, електротехнически и електронни изделия, сензори, джанти; хладилници, фризери; санитарен фаянс; изчислителни машини; фармацевтични продукти.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Желязков уволни Людмила Петкова като зам.-министър на финансите
Китай отвръща на митата на Тръмп, Канада и Мексико получиха отсрочка
6000 гърци и туристи са напуснали Санторини за ден. Трусовете продължават
Регионалният министър разреши строежа на още 14 километра от магистрала "Хемус"
Полша се опасява от взрив на международната организирана престъпност след края на войната в Украйна
Двуцифрен ръст на обявите за работа след спада през декември
Мъск поема контрола върху платежната система на американското финансово министерство
На днешната дата, 4 февруари. Световен ден за борба с рака