Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|България за пример как трябва да се усвояват средства по Jeremie
Девет европейски държави се интересуват от българския опит при преструктурирането на инициативата Jeremie.
Това е станало ясно по време на годишната конференция на оперативните програми "Конкурентоспособност" в отделните държави, която се провежда в Будапеща.
По време на срещата българските експерти са получили запитване от представители на Полша, Чехия, Словакия, Румъния, Германия, Сърбия, Хърватия, Латвия и Унгария, които са останали впечатлени от работата на българите.
Програмата Jeremie е нов начин за усвояване на структурните фондова на Европейския съюз, които са предназначени за малките и средни предприятия. У нас това става чрез структурирането на четири типа фондове за рисков капитал плюс гаранционен фонд, които покриват нуждата от финансиране на малки и средни предприятия през целия цикъл на тяхното развитие. България предлага най-широк спектър от инструменти за финансиране на малки и средни предприятия в рамките на инициативата Jeremie, със съществен превес на рисковото финансиране.
„Чрез използването на револвиращи инструменти постигаме едновременно два важни ефекта – покриваме нуждите на бизнеса от това финансиране, от което той има нужда в момента, и осигуряваме многократно по-голям ресурс за компаниите от средствата по оперативната програма", каза Евгени Ангелов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма.
Тема на обсъждане по време на срещата в Будапеща е станала и това как трябва да се осъществи разпределението на средствата през следващия програмен период. Дебатите са се водилиоколо това какъв процент от Брутния вътрешен продукт на всяка държава да бъде европейското финансиране и дали този процент да е еднакъв за всички.
Българската позиция, защитена от Ангелов, е по-бедните икономики, каквато е и България, да получат по-висок процент спрямо своят БВП. „Това е необходима предпоставка, за да се преодолее неравенството в развитието на отделните региони на ЕС, каквато е и една от основните цели на оперативните програми", подчерта Ангелов.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.