България затвърждава позицията си на нискорисков емитент в региона

България затвърждава позицията си на нискорисков емитент в региона

Министерството на финансите (МФ) реализира успешно бенчмаркова емисия 10,5-годишни Държавни ценни книжа (ДЦК) при среднопретеглена годишна доходност от 5,28% на проведения вчера аукцион. Това е най-ниската доходност за проведените до момента шест аукциона за тази емисия от пускането й в обръщение на 17 януари 2011 г. при постигнат пик от 5,49%.

По този начин се запазва положителната тенденция за намаляване на доходността и при дългосрочните облигации след отчетеното намаляване на доходността на средносрочните държавни ценни книжа, посочват от министерство на финансите.

Инвеститорското търсене превиши предлагането близо два пъти, при коефициент на покритие - 1,91. Съвкупната номинална стойност на подадените поръчки от първичните дилъри на ДЦК възлезе на близо 106 млн. лв., при предложено за продажба количество от 55 млн. лева. След този успешен аукцион общият обем на приоритетната за България емисия достигна 257,9 млн. лева.

Параметрите на емисията засилват статута й на бенчмаркова облигация и стимулират ликвидността й на вторичен пазар. Доходността по емисията е база за изчисляване на хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на конвергенция (един от критериите от Маастрихт), припомнят от министерството.

Постигнатата на аукциона доходност е по-ниска от стойността на индикатора за България в последния публикуван от Европейската централна банка хармонизиран дългосрочен лихвен процент за месец август 2011 г., който е 5,32%. За сравнение за други държави от Централна и Източна Европа този показател е: Полша - 5,70%, Унгария - 7,49%, Румъния - 7,38% , Латвия - 5,60%.

Очаквано за този дългосрочен матуритетен сегмент беше отчетен повишен интерес от страна на банки и други институционални инвеститори.

Разпределението на одобреното количество книжа по типове инвеститори показва, че с най-голям дял придобити ДЦК на аукциона са банките (50%), следват пенсионните фондове (44%) и застрахователните дружества (5%).

„На фона на засилващата се суверенна дългова криза в страните от Стария континент, България запазва фискалната си консолидация и съумява да постигне намаляване на цената на пазарно ориентираното си финансиране. Понижението на доходността по вътрешния държавен дълг има задържащ ефект върху лихвените равнища в страната и съответно благоприятно въздействие върху икономическата активност. Недопускане на покачването на цената на финансиране на бюджета дава възможност за запазване на ниското данъчно бреме в страната и намаляване на разходите за обслужване на държавния дълг в средносрочен и дългосрочен период”, се казва в съобщение на МФ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
5 техники за израстване на екипния дух
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи