Българската икономика изсветлява, но със слаби темпове

Българската икономика изсветлява, но със слаби темпове

Делът на сивия сектор в България през 2012 г. е бил 32,7% от БВП, което е с 0,6% по-малко в сравнение с 2011 г. Това показват данни от проучване на Асоциацията на индустриалния капитал. По този негативен показател страната ни заема първо място в ЕС. В съседните страни от Балканския полуостров сенчестата икономика е около 27-28% от БВП, сочи проучването.

„Икономическата криза, високата безработица, ниските доходи и недостатъчният данъчен морал са фундаменталните причини за високия дял на сивата икономика в България", заяви проф. Стефан Петранов, ключов експерт по проекта и главен методолог Асоциацията на индустриалния капитал.

Сред най-разпространените нелоялни практики са работата без трудов договор. Масово се декларират минимални суми, върху които се плащат осигуровки, а служителите получават допълнително пари на ръка. Често се случва и плащане на възнаграждения под минималната заплата. Една четвърт от фирмите посочват, че се отчитат по-големи разходи от действителните и по-ниски от реалните обороти. Друго нарушение е неиздаването на фактури и избягването на плащане на ДДС.

Едва 4,2% от анкетираните фирми смятат, че всички продажби в икономиката се фактурират. През 2011 г. 25% са били на това мнение. Драстично са намалели и служителите, които са убедени, че всички декларират реалните си доходи.

Минималното изсветляване на икономиката се дължи на засилване на мерките на правителството в борбата за намаляване на неформалната икономика, включващи промени в нормативна уредба и в практическото правоприлагане като свързването онлайн на търговски обекти с НАП, възстановяването на митническото дознание и други.

От друга страна се отчете и приноса на функциониращия повече от три години Национален център за ограничаване и превенция на неформалната икономика, където са провеждат масирани национални и регионални медийни кампании, обучения на работодатели, на работници и служители, публикуват се аналитични и информационни материали, поддържа се гореща телефонна линия и се предоставят консултации, предлагат се пакети с нормативни промени в законодателството.

„Също така трябва да се отбележи, че продължаващата икономическа криза, както и нарастващото политическо напрежение в края на 2012 година доведе до забавяне на набраната инерция на процеса на изсветляване на българската икономика”, коментира Петранов.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ