Бюджетното салдо на минус, резервът намалял с 1 млрд. за месец

Бюджетното салдо на минус, резервът намалял с 1 млрд. за месец

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа за месец януари е отрицателно в размер на 297,8 млн. лв., като се формира от дефицит по националния бюджет в размер на 209,1 млн. лв. и по европейските средства в размер на 88,7 млн. лева. За сравнение бюджетното салдо за януари 2011 г. бе отрицателно в размер на 477,3 млн. лв., или бюджетната позиция към януари 2012 г. отчита подобрение със 179,5 млн. лв. спрямо същия период на предходната година. Това показват данни на Министерство на финансите (МФ).

В края на януари фискалният резерв е в размер на 1 млрд. лв., като спрямо декември 2011 г. се отчита намаление с около 1 млрд. лв. Намалението на резерва идва основно операции в частта на финансирането - плащанията по обслужването на външния (0,2 млрд. лв.) и вътрешния дълг (0,3 млрд. лв.), както и изплатените средства на селскостопанските производители (0,2 млрд. лв.).

В края на месец януари Разплащателната агенция към ДФ "Земеделие" извърши на един транш плащания по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и по схемата за национални доплащания (СНД) за кампания 2011 в общ размер на 743,2 млн. лв., от които 645,5 млн. лв. са за сметка на ЕС и подлежат на възстановяване през следващ период. За разлика от предишни години, с оглед подпомагане на селскостопанските производители, тези плащания бяха изтеглени максимално напред - още през месец януари. Това временно намалява ресурса във фискалния резерв до възстановяване на средствата от ЕК по СЕПП, платени на селскостопанските производители с национални средства, обясняват от МФ.

Постъпилите приходи и помощи към края на месец януари са в размер на 1,9 млрд. лв. Съпоставени с отчетените приходи за същия период на предходната година постъпленията по КФП бележат номинален ръст от 13,4 % (224,6 млн. лв.), което се дължи в най-голяма степен на ръста на приходите от ДДС.

Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на месец януари възлиза на 1,64 млрд. лв

Приходи:

  • Приходите в частта на преките данъци са 241,9 млн. лв.;
  • Приходите от косвени данъци са в размер на 938,4 млн. лв.;
  • Приходите от ДДС са в размер на 588,9 млн. лв.;
  • Постъпленията от акцизи за месец януари са в размер на 338,2 млн. лв.;
  • Приходите от мита възлизат на 8,7 млн. лв.;
  • Постъпленията от други данъци (вкл. имуществени данъци и др. данъци по ЗКПО) са в размер на 45,8 млн. лв.;
  • Приходите от социалноосигурителни и здравни вноски за януари са 407,8 млн. лв.;
  • Неданъчните приходи и помощите са в размер на 266,1 млн. лв.

Разходите по консолидирания бюджет (включително вноската на България за общия бюджет на ЕС) към 31 януари 2012 г. възлизат на 2,198 млрд. лв.Спрямо месец януари 2011 г. общо разходите по консолидирания бюджет са нарастнали с 45 млн. лв. (2,1 %), основно поради изплатените национални доплащания към директните плащания за селскостопанските производители през януари 2012 г. Освен това традиционно през януари, са концентрирани и значителни по размер плащания по обслужването на държавния дълг на България, съгласно календара по обслужването на държавния дълг.

Разходи:

  • Текущите нелихвени разходи са в размер на 1,778 млрд. лв.;
  • Капиталовите разходи (вкл. нетния прираст на държавния резерв) възлизат на 120,9 млн. лв.;
  • Лихвените плащания – са в размер на 237,4 млн. лв.

Частта от вноската на България за общия бюджет на ЕС, изплатена през януари 2012 г. от централния бюджет възлиза на 62,0 млн. лв.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ