Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Всяка инвестиция вече ще се прави с мисъл за устойчивост и опазване на околната среда
Засилването на ролята на правителствата и държавите по отношение на опазването на околната среда стана доста видимо през последното десетилетие. Появиха се много нови регулации, не само относно опазването на околната среда, но и по отношение на устойчивото развитие. Много усилено се работи в Европейския съюз и по промотирането на този вид бизнес, който е устойчив и отговорен към природните ресурси.
Това сподели изпълнителният директор на българското предприятие за производство на хартия и опаковъчни материали от рециклирани отпадъци "Дунапак-Родина" Станислав Разпопов по време на четвъртия поред годишен зелен форум на сп. "Мениджър", организиран в партньорство с Globul. Той бе един от основните участници в първия панел на събитието, който бе посветен на зеления потенциал на страната. Като представител на индустриалния бизнес Разпопов представи своята гледна точка за новата философия при планирането на инвестиции за растеж, споделяна от все повече компании по света.
"Съвременното разбиране за инвестиции, носещи растеж е всяко вложение да се прави с мисъл за устойчиво развитие и опазване на околната среда, което води и до силен социален ефект като цяло. Всички нови компании фокусират развитието си през тази призма.
По данни на Националния статистически институт за 2013 г., българските предприятия са заявили намерения да направят 45% инвестиции в модернизация на съществуващите си мощности, 25% инвестции в нови производствени капацитети и 10% в опазване на околната среда. Само до преди няколко години това беше тема, на която изобщо не се обръщаше внимание.
Какво прави нашата група в тази посока? „Дунапак-Родина” е част от голяма австрийска група, лидер в Централна и Източна Европа за производство на хартия и средства за опаковане от преработени хартиени отпадъци. Инвестирахме 140 млн. евро в нова мощност в Източна Германия, която вече работи. Това е топлоелектрическа централа, която ползва за гориво изцяло отпадъчни материали, част от които са от нашите производства, а друга са отпадъци, събирани от домакинства и индустриални предприятия – пластмаси, картон и различни други отпадъци, които не могат да бъдат рециклирани. Тази централа е с капацитет 110 мегавата и освен, че ще се ползва за нуждите на нашите хартиени заводи, захранва и енергопреносната мрежа на Германия. Коефициентът й на полезно действие е над 60% .
Всичко това е един добър пример как може да се направи баланс между опазването на околната среда, ресурсите и същото време инвестиция, която е полезна и има много висок икономически ефект, защото при производството на хартия разходът за енергия е около 20% от себестойността. Бих искал и да напомня, че всеки продукт, трябва да бъде опакован, за да стигне до крайния клиент. А няма по-екологичен и щадящ към околната среда опаковъчен материал от този, направен от рециклирана хартия. Нашето предприятие е инвестирало за последните 10 години над 40 млн. лв. в различни нови технологични линии, чрез които да се произвежда широка гама решения за опаковане, изцяло създадени от рециклирани хартиени оптадъци."
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.