Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия изготви план за икономически растеж в Европа
Германското правителство реагира на призивите на ЕС и изготви план от шест точки за по-голям растеж в Европа, пише германското издание „Шпигел”. Така страните, които са в криза като Гърция, ще получат данъчни облекчения. Освен това страните от ЕС искат да реформират пазара на труда- по германски образец.
Берлин е склонен да приеме създаването на зони за свободна търговия в разтърсваните от кризата държави от еврозоната, с цел привличане на чуждестранни инвестиции. В същите зони ще се прилагат по-гъвкави данъчни правила и норми.
Проектът предвижда също така държавите, засегнати от кризата, да реформират трудовите си пазари по германския модел, що се отнася до законите за защита срещу уволнение и намаляване на данъчната тежест върху работещите.
За да се справят със затрудненията си държавите също така биха могли да създадат агенции, натоварени специално с приватизирането на държавни предприятия, особено важен подход за Германия, прилаган успешно след обединението между ФРГ и ГДР.
Друго предложение е създаването на програми за обучение на младите, отново по германския модел, който залага на широка практическа подготовка на кадрите.
Междувременно управителят на Европейската централна банка Марио Драги призова европейските политически лидери да направят „смел скок” към по-тясно фискално обединение, за да отговорят на задълбочаващата се дългова криза в еврозоната. Изявлението му бе направено по време на среща с лидерите на ЕС.
„Ние достигнахме точка, където процесът на европейската интеграция се нуждае от смел скок на политическото въображение”, каза Драги.
По думите му ЕЦБ може и да е осигурила на еврозоната чрез паричните си инжекции в банковата система на Европа и облигационните пазари, но сега трябва да се приеме много по-тясна интеграция.
По вре на срещата германският канцлер Ангела Меркел за пореден път се противопостави на френските амбиции за въвеждане на единни еврооблигации. Меркел призова европейските лидери първо да приключат проектите, които вече са одобрени.
„Искаме да приключим това, което започнахме през последните две срещи”, каза Меркел.
„Смятаме, че еврооблигациите не са добър инструмент за стабилизиране на Европа, тъй като те ще неутрализират натиска, който кара нашите партньори да провеждат реформи, и ще саботират пазарната дисциплина”, посочи германският министър на икономиката Филип Рьослер.
„Еврооблигациите ще възнаградят страните, които водят нездрави бюджетни политики, и ще накажат тези, които се стремят наистина към здрава бюджетна политика и консолидация на бюджета. Затова Германия е против издаването на еврооблигации”, обясни Рьослер.
България също е против издаването на съвместни еврооблигации на силните и слабите страни от ЕС, но подкрепя въвеждането на данък върху финансовите транзакции.
„България не подкрепя преразпределението на дълга като инструмент за борба с кризата в еврозоната”, заяви българският премиер Бойко Борисов.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.