Германия: Кипърските банки може да не отворят повече

Германия: Кипърските банки може да не отворят повече

Временно закритите кипърски банки може изобщо да не възобновят работата си, заплаши германският финансов министър Волфганг Шойбле. По думите му най-големите местни финансови организации ще банкрутират, ако не получат антикризисната парична инжекция от ЕС, предаде MercoPress.

На 19 март кипърският парламент отхвърли законопроекта, съгласно който всички депозити в местните банки трябва да се облагат с еднократен данък. Мярката бе едно от основните условия, поставени пред Кипър от Еврогрупата и МВФ, в замяна на кредит от 10 млрд. евро, който да закрепи разпадащата се икономика на острова.

Австрийският финансов министър Мария Фектер предупреди, че Централната банка на Европа няма вечно да финансира проблемните кипърски институции. Ако властите в страната не разработят нов план за преодоляване на ситуацията, ЕЦБ ще престане да снабдява местните банки със средства и те няма да могат да отворят до края на седмицата, както се предвиждаше, заяви още тя.

Кипърските банки затвориха врати на 18 март. Понеделник бе неработен в страната заради празник, а след това властите преустановиха работата на финансовите организации заради опасения от масово изтегляне на средства от страна на изплашените от новия данък граждани. По същата причина на кредитните организации в Кипър бе забранено да осъществяват и парични преводи.

В същото време политическите лидери и президентът на страната сформираха специална техническа комисия, която трябва да разработи „План Б” за изваждане на страната от кризата. Говорителят на правителството Кристос Стилианидес заяви, че в плана се предвижда съкращаване обема на средствата, които отхвърленият налог върху депозитите трябваше да влее в бюджета (5,8 млрд. евро, според исканията на Еврогрупата). ЕС и МВФ засега не са запознати с други данни от разработвания план, предаде „Блумбърг”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ