Гласуват на второ четене актуализацията на бюджета

Гласуват на второ четене актуализацията на бюджета

Спорната актуализация на бюджета ще бъде гласувана окончателно днес в Народното събрание. Преди десетина дни тя мина на първо четене.

Предлаганата актуализация на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. трябва да бъде осъществена при запазване на финансовата и фискалната стабилност на държавата, обещаха по-рано през месеца управляващите.

Актуализираните прогнози за 2013 г. предвиждат ръст на икономиката от около 1%, което е по-песимистичен сценарий от заложения в макрорамката към Бюджет 2013 растеж от 1,9%.

Предлаганите промени в закона за държавния бюджет за 2013 г. предвиждат увеличаване на дефицита с 493,4 млн. лв. (0,6 % от прогнозния БВП), с което се променя бюджетната позиция до дефицит от 2% от прогнозния БВП, но остава в рамките на регламентирания с чл. 20, ал. 4 от Закона за устройството на държавния бюджет лимит от 2,0 % от БВП и спазва критериите от Маастрихт.

Предлаганото увеличаване на дефицита обуславя промяна в лимита за максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през 2013 година. Емитираните извънредно 6-месечни ДЦК на вътрешния пазар на стойност 800 млн. лв. през февруари 2013 г., на практика изчерпват одобрения лимит.

От друга страна, съществува необходимост от осигуряване на буфер във фискалния резерв, който да минимизира евентуални ликвидни рискове. Обезпечаването на допълнителното дългово финансиране в размер до 1 млрд. лв., няма да окаже влияние върху регламентираното ограничение за максималния размер на държавния дълг към края на годината от 14,6 млрд. лева.

За преодоляване на натиска върху разходите в резултат на просрочените задължения, както и за осигуряване на допълнителен ресурс в резерва за непредвидени и неотложни разходи, в частта му за структурни реформи и допълнителни фискални мерки, се предвиждат разходи за разплащане на задължения към бизнеса и разходи за подкрепа на гражданите в общ размер на 200,4 млн. лева. От тях предвиденият ресурс в размер на 160,4 млн. лв. (0,2 % от прогнозния БВП) е предназначен главно за погасяване на просрочени задължения на държавата към бизнеса, натрупани основно в системите на Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи и Министерство на правосъдието.

Предвидени са също така и допълнителни средства за инвестиции по бюджета на Министерство на здравеопазването и средства за земеделските производители. Предвиденият допълнителен ресурс в размер на 40 млн. лв. е за обезпечаване на социалните плащания за най-уязвимите групи. Със средствата ще бъде компенсиран възникналият недостиг за изплащане на интеграционни добавки, с които ще се осигури финансирането на правата на хората с увреждания и тяхната социално-икономическа защита. За насърчаване на социалната ангажираност на работодателите утвърдената обща годишна квота за ваучери за храна за 2013 г. в размер на 160 млн. лв. се увеличава на 200 млн. лева.

Междувременно стана ясно, че президентът Росен Плевнелиев има готовност да наложи вето върху актуализацията на държавния бюджет. В интервю пред bTV държавният глава заяви, че е готов да използва конституционните си правомощия, защото все още има много въпроси, които остават без отговор. „Надявам се да има промяна - ако не, ще консолидирам позицията си”, заяви президентът. На реплика, че това означава, че е склонен да наложи вето, той лаконично отговори: „Склонен съм, но ще изчакам дебатите”.

Съмненията за евентуално президентско вето над „ремонтирания” държавен бюджет предизвика редица политически и икономически реакции. След среща помежду си премиерът и лидерът на ДПС Лютви Местан подчертаха, че с едно такова действие Росен Плевнелиев ще стане първият български президент, спрял закон за бюджет или за актуализация на бюджет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ