Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Градината на мениджъра
Има една теза, с която не всички лидери са съгласни. И тя е, че е по-добре да се фокусираме върху силните страни на хората, отколкото върху слабите.
Аз съм от тези, които силно вярват в тази теза. Единственият начин да постигнем желаните цели е като открием в какво хората са добри. И след това да им дадем роля, в която наистина ще могат да покажат таланта си. Уверявам ви, работата на ръководителя в това отношение много прилича на тази на главния градинар. Той най-напред установява каква е почвата, след това определя какви растения с какви качества могат да се отглеждат върху нея.
Виждал съм бележки от интервюта за работа и ми е настръхвала косата. В тях предимно се говори за това в какво кандидатът не е добър. Звучи ужасно и наистина е точно такова. Винаги ще има ръководители, които повече ще критикуват, отколкото ще окуражават служителите си.
Това не са хората, които трябва да са на върха! Това не е тонът, който трябва да идва оттам! Правилният тон е позитивният. В някои компании покровителството е много силно и изключително важно. Да има някой, който се интересува от теб и ти помага в лошите моменти и да те окуражава в добрите е много важно. В индустриите, свързани с хора, всеки път, когато служител напусне компанията вие буквално губите инвестиция.
Хората не обичат да го казвам, но тази ситуация може да се сравни с това да зачертаете част от плана за нов завод. Ако трябва да премахнете производствената част например, всички ще бъдат силно впечатлени от последствията. Но ако загубите десет души, които сте обучавали и развивали през последните пет години, което си е голяма инвестиция, последствията просто не се появяват в счетоводния баланс. И никой не отчита загубата, а тя е тежка, както когато градушка съсипе градината на градинаря.
Лорд Шармън, председател на маркетингова компания "Аеджис Груп"
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.