Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Гърция изпълни болезнените условия, но парите не идват
Изправената пред фалит Гърция изпълни всичките болезнени условия наложени от международните кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ), но пари няма.
„За първи път от много време изглежда, че Гърция е изпълнила условията, съгласувани в меморандума за 2012 година. Атина е успяла да постигне набелязаните цели, въпреки факта, че рецесията се оказа по-тежка от очакваната.”, пише в доклад на една от най-големите гръцки банки. Сега остава Гърция да получи 44 милиарда евро в рамките на спасителната програма.
В края на миналата седмица гръцкия парламент прие болезнен за страната пакет от мерки, който предвижда съкращаване на разходите с 13,5 млрд. евро.
Едни от най-тежките мерки в новия пакет с икономии ще засегнат пенсионерите. Планира се парите за старини да бъдат намалени между 5 и 25%. Освен това ще бъдат премахнати коледните добавки. До момента пенсионерите в Гърция получаваха по 400 евро допълнително за Коледа. Очаква се пенсионната възраст да се увеличи от 65 на 67 години. Освен това се очаква намаление на разходите за здравеопазване, образование и отбрана, съкращаване на около 15 000 държавни служители, както и повишаване на данъците.
Но защо наистина не идват парите? Защото спорът между МВФ и ЕС по гръцкия дълг отново се изостри- кредиторите не могат да се договорят за срока на достигането на целевите показатели по държавния дълг.
Уилям Мъри, представител на директора на МВФ Кристин Лагард, заяви снощи, че фондът настоява гръцкият дълг да бъде съкратен до 120% от БВП до 2020г., за да може Атина да поддържа нивото на дълга, и не е съгласен този срок да бъде удължен с две години- до 2022г. Мъри заяви, че МВФ е сторил всичко, което е необходимо в рамките на компетенциите си, и след като вече е удължил срока за погасяване и е намалил лихвените проценти, не може да направи нищо друго.
Междувременно чешкият президент Вацлав Клаус за пореден път призова Атина да напусне еврозоната. „Оставането на Гърция в еврозоната създава проблеми за самата страна. Не виждам никакво положително бъдеще за Гърция във валутния съюз. Но решението трябва да бъде взето от самата страна, а не от мен”, казва Клаус.
Според чешкия президент предупрежденията на редица икономисти, че излизането на Гърция от еврозоната ще има тежки последици не отговарят на истината. „Напускането на еврозоната е едно от решенията за Атина. Едно организирано и планирано напускане няма да донесе проблеми за еврозоната. Но условието е излизането да не бъде хаотично”, добавя Клаус.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.